Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Nie nauczysz się za dziecko, nie napiszesz za niego testu, nie sprawisz, że za dotknięciem magicznej różdżki wszystkie trudne zagadnienia nagle staną się dla niego jasne. Możesz jednak pomóc w nauce angielskiego na co najmniej kilka różnych sposobów.

Inne oblicze nauki

Masz wrażenie, że Twoje dziecko po prostu nie lubi się uczyć angielskiego? Są przedmioty, z którymi radzi sobie dobrze, ale język obcy do nich nie należy? Być może problem tkwi w podejściu do nauki, w sposobie prowadzenia zajęć – przy większych grupach nauczyciel nie ma możliwości dopasowania sposobu przekazywania wiedzy do każdego ucznia. Co możesz zrobić? Pomyśleć o prywatnej szkole angielskiego. Angielski dla dzieci w Białymstoku może odsłonić przed dzieckiem zupełnie nowe oblicze nauki – przez zabawę, ruch, grę, komiksy i wiele innych angażujących metod dydaktycznych. Nauka może stać się dzięki temu bardziej naturalna, mniej skojarzona z ocenami czy karami (w szkole języka angielskiego dla dzieci i młodzieży Early Stage w ogóle nie ma mowy o takim podejściu).

Bez presji, ze wsparciem

Zrozumiałe jest, że jako rodzicowi i opiekunowi zależy Ci na przyszłości dziecka i chcesz, aby osiągało jak najlepsze wyniki w nauce. Warto jednak tę energię skoncentrować przede wszystkim na wsparciu dziecka, a nie budowaniu przed nim oczekiwań. Domowa presja, kontrola ocen, odpytywanie z wyników osiąganych w szkole może przynieść zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego. Skup się na tym, aby naukę angielskiego pomóc uczynić bardziej przyjazną, naturalną, łatwą. Jak?

Domowe sposoby na angielski

Nauka każdego języka obcego, nie tylko angielskiego, oparta jest w dużej mierze na pamięci. Nowe słówka trzeba po prostu przyswoić. Tę naukę można jednak uczynić i przyjemniejszą, i efektywniejszą. Pomóc mogą na przykład fiszki. Pokaż dziecku, jak zrobić proste rysunki z hasłami, których musi się nauczyć, a na odwrocie ze słowem po angielsku. Kontrola wiedzy polega na dopasowywaniu słów do rysunków. Karty z poprawnymi odpowiedziami odkładasz na jedną kupkę. Te, których nazw nie udało się zgadnąć – na drugą. Powtarzasz tylko tę drugą kupkę aż do skutku. W końcu jeszcze raz bierzesz wszystkie karty i kontrolujesz całość wiedzy. To skuteczniejszy sposób niż kolumna po polsku i kolumna po angielsku. Samo przygotowywanie kart to czas nauki, a dodatkowo narysowane obrazy pracują na wyobraźnię.

Wspólne przygotowanie takich kart także sprawia, że ciężar przygotowania do kartkówki nieco z dziecka spada. Podobnie działają komisy gramatyczne, rysunki, które w wizualny sposób przedstawiają działanie jakiejś reguły. Nad pierwszym możecie pomyśleć wspólnie, potem dziecko może tworzyć już samodzielnie.

Możesz pomyśleć o innych formach wplecenia angielskiego w Wasze wspólne życie:

  •     umówcie się, że idziecie na wspólne zakupy, ale robicie je po angielsku między sobą,
  •   znajdźcie bajkę lub film po angielsku, zaplanujcie czas na wspólny seans i późniejszą dyskusję,
  •     a może zdecydujecie się na naukę tańca w rytmie angielskiej piosenki, której jednocześnie się nauczycie i przetłumaczycie jej słowa na polski?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko skutecznie nauczyło się obcego języka, rozważ zapisanie go na dodatkowe zajęcia w prywatnej szkole językowej. W Early Stage nie ma miejsca na nudę! Lekcje są prowadzone w taki sposób, aby Twoja pociecha wyszła z nich nie tylko z przyswojonym nowym słownictwem, lecz także z uśmiechem na twarzy. Zobacz, czym kierujemy się podczas nauczania –> https://earlystage.pl/pl/metoda

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij