Jak przygotować rower do sezonu jesiennego

Jak przygotować rower do sezonu jesiennego?

Polska jesień potrafi zaskakiwać piękną pogodą, ale i pluchą. Jednocześnie coraz więcej osób nie rezygnuje z jazdy na rowerze także o tej porze roku. Dlatego warto odpowiednio przygotować swój jednoślad do zmiennej pogody. Jeżeli jesteście ciekawi jak to zrobić to koniecznie przeczytajcie nasz tekst. Już teraz odsłonimy Wam rąbek tajemnicy, że bardzo przydadzą się pompki rowerowe.
Konserwacja podzespołów dla zwiększenia ich trwałości
Nie trudno się domyślić, że jesień bywa kapryśna. Nie mniej warto przygotować się na różną pogodę. Będą zapewne słoneczne dni, czekają nas ulewy, ale i przymrozki. Ale nic nie powinno być przeszkodą w jeździe na rowerze. Wszak to przyjemność, która wpisuje się w zdrowy styl życia. Zatem teraz czeka Was stosunkowo brudna robota, czyli smarowanie wszystkich podzespołów. Pamiętajcie, że woda, piasek, błoto mogą znacząco przyspieszyć ich zużycie a tego chcemy uniknąć. Zatem po dokładnym umyciu roweru rozpoczynamy smarowanie. Warto rozpocząć je od piast, które są centralnymi częściami koła. Następnie smarujemy łożyska suportu. Ogólnie taka praca do najprzyjemniejszych nie należy, jednak dla zwiększenia trwałości i dużej oszczędności można się poświęcić.
Czas pomyśleć o wymianie łańcucha
Łańcuch rowerowy zużywa się bardzo szybko, a jesienią jeszcze szybciej. Swoją drogą jego rozciąganie się jest rzeczą normalną. Ale aby nie doszło do uszkodzenia kolejnych podzespołów warto pomyśleć o jego wymianie szybciej. W innym przypadku będzie on niszczył zębatki w kasecie i korbie. A wtedy koszt naprawy jest znacznie wyższy niż w przypadku wymiany samego łańcucha. Należy przy tym sprawdzić jak łańcuch jest rozciągnięty, najlepiej używając specjalnej miarki. Tutaj oczywiście musicie wiedzieć, że wyciągnięcie łańcucha nie może być większe niż 1% jego długości. Pamiętajcie jeszcze, że samo skrócenie łańcucha absolutnie nie wystarczy jeżeli jest on rozciągnięty, wszak nie chcemy dopuścić do uszkodzenia kasetek.
Opony rowerowe – dla komfortu i bezpieczeństwa
Oczywiście zawsze należy sprawdzać stan powietrza w oponie. Zatem zamiast korzystać z serwisów wystarczy tylko zaopatrzyć się w pompkę. Solidna pompka rowerowa kosztuje kilkanaście złotych, zatem obciążeniem dla budżetu zapewne nie jest. Warto jeszcze zauważyć, że ten dodatek warto mieć zawsze przy sobie, gdyż o uszkodzenie opony czasami nietrudno, szczególnie gdy bieżniki są starte. Tym bardziej, że dostępnych jest wiele rodzajów pompek rowerowych. Można wybrać model bardzo kompaktowy. Skoro już wspomnieliśmy o bieżnikach, to jeżeli są one niemal łyse, to konieczna jest wymiana opon. Wszak w innym przypadku bardzo łatwo wpaść w poślizg, ale i można mieć problemy z hamowaniem, a jego droga znacząco się wydłuża. Tutaj nie pomogą nawet najlepsze hamulce, zatem na oponach nie należy w żadnym wypadku oszczędzać. Możecie także zakupić tzw. opony na zimę, ale jeżeli tego nie chcecie to sprawdźcie, czy ogumienie ma wysoki bieżnik, gdyż w innym przypadku przyczepność jest naprawdę niewielka.
Sprawdź stan hamulców
Umyty rower z napompowanymi oponami i wymienionym łańcuchem jest niemal gotowy do jesieni. Ale „niemal” oznacza, że jeszcze nie sprawdziliśmy hamulców. Ich przegląd, konserwacja, czy wymiana są konieczne i nigdy tego etapu nie należy pomijać. W przypadku hamulców tarczowych należy bezwzględnie sprawdzać grubość okładzin, które zużywają się szybko. Natomiast jeżeli posiadacie hamulce szczękowe to zadbajcie o ich czystość i zawsze pamiętajcie o usuwaniu piasku. Ponadto jeżeli macie wrażenie, że droga hamowania się Wam wydłuża, a dodatkowo hamulce wydają dziwne dźwięki to koniecznie pomyślcie nad ich wymianą. Tutaj radzimy udać się do serwisu rowerowego, chyba, że poradzicie sobie z ich wymianą samodzielnie. Pamiętajcie, aby nie odkładać tego na jutro, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Rower do sezonu jesiennego można przygotować szybko i to za niewielkie pieniądze. Jednak pamiętajcie, że ta pora roku jest bardziej zmienna i wymagająca, zatem musicie liczyć się z tym, że jeżeli jakieś podzespoły w waszym rowerze szwankują to nie należy tego zostawiać na następny sezon, ale zdecydować się na wymianę jak najszybciej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij