Najgroźniejsze wirusy krążące w Internecie – na co należy uważać

Najgroźniejsze wirusy krążące w Internecie – na co należy uważać?

Zagrożenia w sieci istniały i niestety będą istnieć. Kiedy firma zajmująca się oprogramowaniem antywirusowym neutralizuje jedne zagrożenia w międzyczasie pojawia się szereg innych. To dlatego aktualizacja tego typu programów i tym samym zabezpieczeń jest absolutnie konieczna. Twórcy bowiem nieustannie je ulepszają. Brak jakiejkolwiek ochrony to wystawienie się na działanie przestępców, którzy posługują się złośliwym oprogramowaniem. Dziś przedstawimy najważniejsze i najgroźniejsze wirusy krążące w sieci, a także odpowiemy na pytanie jak się przed nimi chronić. Niewątpliwie każde przedsiębiorstwo powinno zadbać o profesjonalną opiekę informatyczną.

Czym jest wirus komputerowy i w jaki sposób się rozprzestrzenia?

bezpieczeństwo w sieciWłaściwie każdy wie czym jest wirus komputerowy. Jednak warto przypomnieć mechanizm, który prowadzi do zainfekowania komputera czy całego systemu. Wirusy to rzecz jasna rodzaj szkodliwego oprogramowania, które na komputer trafia poprzez kliknięcie w link, otwarcie niezaufanej witryny albo ściągnięcie zainfekowanego programu. Nieświadomy użytkownik po instalacji programu jest przekonany, że wszystko jest w porządku, a wirus w tym czasie czyni spustoszenie kopiując dane do momentu zablokowania dysku, kasując je bezpowrotnie, przejmuje kontrolę nad grafiką i dźwiękiem, pocztą e-mail i przekopiowuje prywatne dane. Zatem jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które trzeba zwalczać nie tylko ze względu na tzw. „zamulanie” komputera, ale przede wszystkim bezpieczeństwo danych.

Jakie najgroźniejsze wirusy należy znać?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej zagrożeń. Warto zatem wymienić te najgroźniejsze. Jednym z wirusów jest Cerber. Jego działanie polega na zablokowaniu dostępu do plików, które zostają zaszyfrowane. Wabbit kopiuje dane do momentu zablokowania dysku komputera. Najbardziej popularny jest Trojan, który także może prowadzić do wykradzenia istotnych danych. Najczęściej mamy tu do czynienia z utrudnieniem działania komputera. Są także wirusy, które powstały stosunkowo niedawno. Należy do nich malware gameorplay.info, który wyświetla reklamy w przeglądarce w języku rosyjskim jako wyskakujące okienka. Złą sławę zyskało również WannaCry, które zablokowało systemy Boeinga. Digmine to z kolei wirus przesyłany za pomocą portali społecznościowych, który został zablokowany przez Facebook. Służył do wydobywania kryptowaluty. Wiele wirusów rozsyłanych jest również pocztą e-mail i można powiedzieć, że powstają na bieżąco, a kreatywność cyberprzestępców w tej materii nie zna granic. Pozostaje pytanie jak bronić się przed takimi zagrożeniami?

Podstawą dobre oprogramowanie antywirusowe, antyspyware, a także firewall

hakerZapora sieciowa i oprogramowanie antywirusowe to absolutny niezbędnik na każdym komputerze. Dzięki temu zagrożenia mogą zostać wychwycone zanim zainfekują komputer. Zostają poddane kwarantannie lub automatycznie wyrzucone z komputera. Jest wiele znaczących firm zajmujących się oprogramowaniem antywirusowym. Należy jednak pamiętać o tym, by nie korzystać jedynie z darmowych wersji próbnych, a pełnych wersji oprogramowania antywirusowego, gdyż tylko ono może dać gwarancję ochrony i aktualizowania bazy groźnych wirusów, a także ich skutecznego neutralizowania. Przydatna z pewnością jest opieka informatyczna. Firma zajmująca się obsługą informatyczną przedsiębiorstw może doradzić najlepsze rozwiązanie na podstawie swojego długoletniego doświadczenia.

Właściwe zachowanie w sieci uchroni Cię przed atakami

Są również podstawowe zasady czego w sieci absolutnie robić nie można. Odwiedzanie podejrzanych stron, które są niezabezpieczone przez protokół szyfrowany może prowadzić do zainfekowania komputera jednym z groźnych wirusów. Dlatego należy unikać odwiedzania niezaufanych witryn. Drugą ważną kwestią jest poczta e-mail. Jeśli otrzymuje się maila o konieczności zapłaty za fakturę, której się nie spodziewało nie należy klikać w link. Jeśli ma się wątpliwości warto rozwinąć pasek wiadomości i sprawdzić nadawcę. Wiadomości zawierające szkodliwe oprogramowanie często zawierają błędy lub dziwne rozszerzenia. Zatem zawsze należy zweryfikować z jakiego źródła pochodzi wiadomość.
Codziennie pojawia się setki nowych zagrożeń, a niektóre bazują na naiwności użytkowników. Popularną formą są odsyłacze dotyczące wygranych. Tutaj łatwo można stracić pieniądze. Nie należy przelewać pieniędzy na żadne podejrzane konta, gdyż może się to skończyć nawet przejęciem kontroli nad rachunkiem bankowym. Nie można pod żadnym pozorem zapisywać w pamięci komputera haseł, gdyż w ten łatwy sposób, po jego zainfekowaniu wszystkie od razu dostępne są dla przestępców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij