Dlaczego fotowoltaika cieszy się taką popularnością wśród rolników?

Uprawa roślin oraz hodowla zwierząt to działania wymagające ogromnych nakładów energii elektrycznej. Dziś prowadzenie gospodarstwa rolnego to spore wydatki i stale rosnące ceny prądu. Jeśli chcesz się przed nimi ochronić, zastanów się nad zakupem systemu fotowoltaicznego!

Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika Białystok jest instalacją pozwalającą sięgnąć do naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Wykorzystuje promienie słoneczne do wytworzenia prądu. Na cały zestaw fotowoltaiczny składają się następujące elementy:

  • panele fotowoltaiczne – to główna część całego systemu, odpowiadająca za produkcję energii elektrycznej,

  • falownik – nazywany również inwerterem, kieruje pracą całej instalacji oraz przekształca prąd stały w prąd o napięciu przemiennym, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń,

  • konstrukcja wsporna – zapewnia bezpieczeństwo instalacji, a także zapewnia panelom ich właściwą wentylację, powinna charakteryzować się wysoką jakością wykonania i odpornością na uszkodzenia,

  • okablowanie instalacji – określone przewody i złącza umożliwiają prawidłowy montaż całego systemu, jak i jego prawidłowe działanie.

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia dostęp do energii elektrycznej przez okres nawet kilkudziesięciu lat! Tak długi czas żywotności sprawia, że jest to zdecydowanie inwestycja godna uwagi.

Fotowoltaika dla rolnika – korzyści

Fotowoltaika dla rolników nie generuje żadnych zanieczyszczeń ani hałasu. Nie ma mowy o emisji CO2 do atmosfery, zatem jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne dla środowiska. Korzyści z zakresu ochrony środowiska nie są jednak jedynymi, z których mogą się cieszyć rolnicy. Fotowoltaika przynosi bowiem realne oszczędności finansowe. Są one możliwe już przy niewielkich instalacjach, a w przypadku rolników zazwyczaj zapotrzebowanie na energię jest większe niż zapotrzebowanie rodzin.

Rachunki za energię elektryczną, które muszą ponieść rolnicy, spadają minimum o połowę. W okresie wiosenno-letnim koszty mogą być zerowe. Przy dużym zapotrzebowaniu na prąd, ewentualne wahania cen energii mogą być naprawdę odczuwalne, jednak dzięki fotowoltaice nie musisz się nimi przejmować. Instalacja ta zapewnia sporą niezależność energetyczną. Możesz ją zwiększyć, inwestując dodatkowo w magazyn energii.

Warto również wspomnieć, że fotowoltaika podnosi wartość gruntu lub budynku. Będzie to miało szczególne znaczenie, jeśli bierzesz pod uwagę ewentualną sprzedaż gospodarstwa rolnego. Coraz więcej mówi się również o kwestiach wizerunkowych. Konsumenci przywiązują uwagę do kupowanych produktów i chętniej sięgają po te, które są naturalne i ekologiczne. Rolnik, który dba o środowisko, jest postrzegany jako osoba odpowiedzialna i proekologiczna.

To m.in. te korzyści sprawiają, że fotowoltaika cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród rolników.

Czy rolnik może ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę?

Rolnik, tak samo jak właściciel firmy – może uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki. Dzięki temu koszt całej inwestycji zostanie zmniejszony, a opłacalność będzie większa. Obecnie dostępnych jest kilka różnych programów oferujących wsparcie właśnie rolnikom.

Program Agroenergia

Agroenergia obejmuje dotacje dla rolników, a celem tego programu jest ograniczenie negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko naturalne. Dofinansowanie może uzyskać osoba fizyczna lub prawa, będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnej do 300 ha. Istotnym warunkiem jest prowadzenie gospodarstwa lub działalności w zakresie usług rolniczych przez ostatni rok.

W przypadku tego programu wysokość bezzwrotnej dotacji wynosi maksymalnie 20% kosztów i do 15 tys. zł przy instalacji o mocy 10-30 kW. W przypadku instalacji o mocy 30-50 kW możliwe jest uzyskanie 13% dofinansowania i maksymalnie 25 tys. zł.

Ulga inwestycyjna

Rolnikom przysługuje również ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Wynosi ona 25% poniesionych kosztów w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej. Aby zakwalifikować się do tego programu, panele należy zainstalować na gruntach, które leżą w granicach administracyjnych gminy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij