Jak uwolnić się od męża agresora psychicznego? Co każda kobiet może zrobić?

Jakoś przyjęło się, że przemoc w małżeństwie rozpoczyna się i zamyka w biciu. Jeszcze kilkanaście lat temu wiele kobiet mając dobre warunki mieszkaniowe i dla dobra dzieci (notabene to wcale nie było dla nich dobre) zostawały przy mężach, ukrywając raz po raz razy, które otrzymywały. W latach 90-tych powstała kampania „Powstrzymać przemoc domową”, która rzeczywiście pomogła wielu kobietom. Słynny i przerażający plakat pt. „bo zupa była za słona” zapada w pamięć, choć widziałam go będąc w szkole podstawowej, to jednak nadal go pamiętam. Niestety wiele kobiet wciąż pozostaje w związkach z agresorem, gdyż obawiają się, że nie będą miały z czego żyć. Jednak tak samo straszna jest przemoc psychiczna, która też może doprowadzić do tragedii, choć niestety nadal mało się o niej mówi. Jak w takiej sytuacji uwolnić się od męża agresora?

Walka o siebie to nie walka w wiatrakami

O ile można powiedzieć, że przemoc fizyczna stała się w małżeństwach mniej akceptowalna, to jednak z tą psychiczną już tak nie jest. Oczywiście nadal w wielu związkach dochodzi do dużych nadużyć, ale i przemocy, choć na szczęście coraz więcej młodych kobiet już jest na tyle świadoma swoich praw, że absolutnie nie zgadza się i nie akceptuje przemocy. Choć nadal należy zdawać sobie sprawę, że wiele kobiet pozostaje w związkach z oprawcami, dlatego, że są od nich zależne finansowo. Choć są i bardziej kuriozalne przypadki, gdy ofiara przemocy twierdzi, że choć czasem konkubent ją zbije, to jednak przyjemność jaką ma ze stosunku rekompensuje krzywdy. Można więc powiedzieć, że dochodzi do skrajnych przypadków.

Inna przemoc, a jakby taka sama – nie pije, nie bije, nie pali i zarabia…

Wiele kobiet nie wyobraża sobie, że mogłaby zostać uderzona przez męża, bo policzek, szarpnięcie czy uderzenie spowodowałoby natychmiastową decyzję o rozwodzie. Ale jednak sporo z nich doświadcza przemocy psychicznej, która obejmuje też ekonomiczną i niestety to akceptuje. Tutaj pojawia się jeszcze jeden problem, a mianowicie brak wsparcia ze strony rodziny. Od niektórych kobiet, które opuściły mężów właśnie z powodu przemocy ekonomicznej można usłyszeć, że reakcja rodziców nie zawsze była dobra, bo część z nich stwierdziła, że przesadzają, bo skoro mają dom, ładne ubrania, a mężowie ich nie biją to jest ok. A jednak nie jest ok i na żadną formę przemocy nie można się zgadzać. Na szczęście w myśl polskiego prawa żona i mąż są partnerami i na nasze szczęście nie żyjemy w Talibanie, gdzie prawa kobiet są żadne. A więc zawsze należy walczyć o siebie i dla siebie, bo pamiętajcie, że wasze dobro jest najważniejsze.

Gdzie szukać pomocy?

Ciągła krytyka, naśmiewanie, nakazy, zakazy, ograniczanie praw, nakładanie obowiązków, kary, zabieranie pieniędzy, niszczenie rzeczy, złe słowa, zabranianie kontaktów z innymi – przemoc psychiczna może mieć różne formy i każda z nich jest powodem do wzięcia rozwodu. Owszem w każdym małżeństwie może dochodzić do kłótni, ale jeżeli w kłótni zostanie przekroczona pewna granica to oznacza, że kłótnia poszła o krok za daleko. Można mieć odmienne zdanie, ale nigdy któraś ze stron nie może być zmuszana do zmiany myślenia pod jakąś groźbą. Warto więc szukać pomocy. Tutaj macie wiele możliwości, bo oczywiście można udać się do adwokata, ale także warto zgłosić się po pomoc do fundacji SURWIWALKI czy Centrum Praw Kobiet. Można też zadzwonić na niebieską linię.

Zadbaj o siebie

W idealnym świecie nie byłoby przemocy. Ale wiemy, że świat nie jest idealny. Niestety ta nieidealność doprowadza do tego, że ofiara przemocy nie otrzymuje pomocy nawet na policji, bo przecież śladów nie ma. Dlatego zdecydowanie lepszą opcją jest zgłoszenie się do fundacji czy właśnie adwokata od spraw cywilnych, który pokieruje jak zdobyć dowody, ale i będzie walczył w Waszym imieniu o alimenty, nawet jeżeli nie macie dzieci. Nie musicie więc obawiać się, że zostaniecie bez środków do życia. Przyda się także rozmowa ze specjalistą czy terapia, która pozwoli Wam odnaleźć ponownie radość życia i wreszcie zadbać o siebie.

Przemoc to przemoc i każda przemoc jest zła. Nie można powiedzieć, że którąś można zaakceptować, a inną nie. Wasze dobro jest najważniejsze i nie bójcie się szukać pomocy, gdyż coraz więcej instytucji pomaga ofiarom. Oczywiście przemoc psychiczna nie dotyczy tylko kobiet czy dzieci, ale i mężczyźni mogą być jej ofiarami i oni także powinni szukać fachowej pomocy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij