Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

Nieraz zdarzają się wypadki w drodze do pracy, z pracy, w pracy lub podczas pracy. Częste są wypadki komunikacyjne podczas dojazdu do miejsca pracy. Pracownikowi, który w drodze do pracy lub z pracy wpadł pod samochód, złamał nogę, został potrącony przez rower, elektryczną hulajnogę, nie przysługuje odszkodowanie.

Kto może liczyć na odszkodowanie?

podpisanie umowyNa odszkodowanie mogą liczyć osoby, które uległy wypadkowi przy pracy lub osoby mające prywatne ubezpieczenie zdrowotne, wtedy wsparcie finansowe będzie im przyznane. Wypadek w drodze do pracy to zdarzenie spowodowane przyczyną zewnętrzną, które zdarzyło się w drodze do pracy lub z pracy. Droga powinna być krótka, nie przerywana, ale jeśli zaistniała konieczność przerwania takiej drogi do pracy to wypadek i tak zostanie uznany za zdarzenie związane z dojazdem do pracy lub powrotem z pracy. Jeśli dojdzie do wypadku to pracownik jak najszybciej musi zawiadomić pracodawcę o tym co się stało. A pracodawca przyjmuje oświadczenie od poszkodowanego, zbiera także dowody będące w posiadaniu policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Dane są podstawą do stworzenia karty wypadku, która musi być gotowa do dwóch tygodni po wypadku. Jeśli pracodawca stwierdzi, że wypadku nie było, to musi na tej karcie napisać z czego wynika takie postrzeganie sytuacji i wytłumaczyć to w sposób bardzo szczegółowy oraz uzasadniony.

Jakie będzie chorobowe?

dużo złotych monetGdy zostanie potwierdzony wypadek, wówczas pracownik otrzyma chorobowe od pracodawcy przez 33 dni (lub od ZUS-u, gdy firma ma mniej niż 20 osób zatrudnionych). Od 34 dnia ZUS płaci zasiłek chorobowy osobie poszkodowanej w takim wypadku. Wynagrodzenie wynosi 100 procent, a nie 80 procent jak to zazwyczaj jest na zwolnieniu. 100 procent płaci się także, gdy pracownik znajdzie się w szpitalu. Pracownik może być na zwolnieniu maksymalnie do 182 dni po wypadku. Jeśli nie powróci w tym czasie do sprawności, to przez 12 miesięcy może korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Takie świadczenie rehabilitacyjne to 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy i 75 proc. podstawy za pozostały czas niezdolności do pracy. Jest to czas na powrót do zdrowia oraz leczenie. Takie są obowiązku pracodawcy oraz ZUS, takie są wysokości wypłacanych pieniędzy. Jeśli powrót do zdrowia nie nastąpi to orzecznik ZUS może stwierdzić całkowitą niezdolność do pracy i zdecydować o przyznaniu renty. Jeśli uzna, że pracownik może wykonywać inny zawód to orzeka o rencie szkoleniowej przyznawanej na czas zmiany kwalifikacji danej osoby.

Podsumowania zdań kilka

Podsumowując, wypadek w drodze do pracy nie daje pracownikowi prawa do dodatkowych pieniędzy. Jest to trudna sytuacja, ponieważ czasami pracownik musi poddać się drogiej rehabilitacji, na którą go nie stać. Jednak czasami pracodawca pomaga pracownikowi przyznając zapomogę z uwagi na jego trudną sytuację finansową. Jednak jest to temat na całkiem inny tekst. Prywatne ubezpieczenie może zapewnić odszkodowanie zgodne z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij