Jak efektywnie czyścić przydomowy basen

Jak efektywnie czyścić przydomowy basen?

Coraz więcej osób decyduje się na przydomowe baseny, np. częściowo zadaszone lub całkowicie otwarte. W Polskim klimacie stosowanie basenu całorocznego na zewnątrz jest niemożliwe, choć często wzorem fińskim, czy rosyjskim stosuje się ruskie banie z podgrzewaną wodą, gdzie poza systemem filtracji i zastosowaniem pompy, konieczne jest zainstalowanie zewnętrznego pieca grzewczego, który stale podgrzewa wodę. Posiadają specjalną pokrywę do zabezpieczania powierzchni. Oczywiście choć takie instalacje mogą być stałym elementem ogrodu to również użytkowane są jedynie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Mimo wszystkich środków zabezpieczających użytkowaną wodę w basenie trzeba regularnie czyścić, podobnie jak sam basen. Niezbędnymi elementami zapewniającymi skuteczność filtracji są odpowiednio dopasowane pompy hydroforowe.

Po pierwsze chlorowanie wody

Trzeba wiedzieć, że sam filtr nie wystarczy, by woda była czysta, gdyż korzystanie z basenu, a także dostające się do niego zanieczyszczenia powodują, że zmienia się jej PH i skład chemiczny. Z groźnymi bakteriami chorobotwórczymi można walczyć poprzez chlorowanie wody. Tutaj wystarczy zakupić odpowiednie tabletki z chlorem, które dodaje się do wiadra z wodą i po przemieszaniu, oczywiście za pomocą mieszadła, a nie ręki miksturę wlewa się do basenu. Chloru nie można wlewać do samego skippera, czyli filtra basenowego, gdyż spowoduje to, że na folii ochraniającej skipper zgromadzi się zbyt wiele chloru, co z kolei spowoduje nieefektywne działanie filtracji. Po zastosowaniu chlorowania nie można korzystać z basenu przynajmniej przez 6 godzin, aby woda została odpowiednio przefiltrowana, dzięki pracy filtra podłączonego do pompy hydroforowej. basenowej. Oczywiście nie jest to jedyny sposób oczyszczania wody i pozbywania się bakterii. Wiele osób jest uczulonych na chlor, zatem stosuje się coraz częściej zamiennie ozonowanie wody, które może być równie skuteczne.

Po drugie ozonowanie wody w basenie

Choć używania chloru, choćby do utrzymywania odpowiedniego poziomu pierwiastków zmętniających wodę nie da się całkowicie wyeliminować, to samo usuwanie bakterii z wody można efektywnie wykonywać poprzez ozonowanie. Cząsteczki ozonu eliminują groźne patogeny, są w stanie zneutralizować nawet groźne wirusy, z którymi chlor nie zawsze sobie radzi. Ozonowanie musi być stałe i aby było możliwe konieczne jest stałe utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia i filtrowania wody, dlatego pompa hydroforowa ma tutaj niebagatelne znaczenie.

Po trzecie oczyszczanie filtra basenowego

W basenie niezwykle ważne jest utrzymywanie stałego PH wody, które powinno być na poziomie 7,2 – 7,8. Dzięki temu na filtrze w mniejszym stopniu gromadzą się osady wapienne. Oczywiście czyszczenie filtra co pewien czas również jest konieczne, gdyż dodawanie wody do basenu, która często bywa twarda powoduje, że wzrasta ilość osadzającego się wapnia. W przydomowych basenach cotygodniowo należy dodawać 3-5% wody, a jest ona często pełna żelaza, magnezu i miedzi. Jeśli woda z tego powodu mętnieje można stosować także szokowe chlorowanie. W przypadku stosowania filtrów piaskowych stosuje się także koagulantu, który wiąże fosforany będące pożywką dla glonów, dzięki temu woda może pozostać czysta.

Po trzecie oczyszczanie wody ze śmieci, ścianek, a także dna basenu

Poza czyszczeniem samej wody ważne jest również utrzymywanie w czystości dna i ścianek basenu. Osadzające się na nich cząstki wapienne można także niwelować poprzez użycie środków je rozpuszczających. Natomiast zanieczyszczenia z dna można usuwać poprzez specjalne odkurzacze basenowe. Dzięki temu nie potrzeba do tego celu wypuszczania wody z basenu. Do usuwania powierzchniowych świeci rzecz jasna należy posiadać siatkę na kiju, dzięki której wygodnie można je wyłowić.
Utrzymywanie czystej wody w basenie przydomowym jest niezwykle istotne. Stosowanie się do powyższych wskazówek pomoże w sezonie utrzymywać odpowiednią jakość wody. Dzięki systemowi ozonowania z chlorowania nie korzysta się często, zatem kąpanie się w basenie nie powoduje podrażnień skóry, ani zaczerwienienia oczu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij