Poznaj skuteczne sposoby jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, prąd, ale i gaz. Krótki poradnik o oszczędności, wygodzie oraz skutecznych rozwiązaniach

Wysokie rachunki to coś co spędza sen z powiek wielu osobom. Czasem pewne inwestycje, czy dobre nawyki mogą pozwolić je znacząco zniwelować. Zatem o czym warto pamiętać, by nie tracąc na komforcie jednak oszczędzać? Oto nasze wskazówki.

Ocieplenie ścian i dachu

Mając odrobinę oszczędności na inwestycję bądź biorąc korzystną pożyczkę z możliwością dofinansowania, można zdecydować się na termomodernizację starego budynku. W tym przypadku bardzo ważne jest ocieplenie ścian, ale i dachu. Na ściany można zastosować zarówno styropian, jak i wełnę mineralną, choć zastosowanie tych materiałów związane jest również z rodzajem wykończenia, bowiem pod wykończenie tynkiem akrylowym można nakładać jedynie styropian, a w przypadku wełny mineralnej trzeba wybrać tynk, który pozwala ścianom oddychać. Z kolei dach warto ocieplić wełną mineralną lub pianką pur. Dzięki temu można ograniczyć mostki termiczne i uciekanie ciepła. Nieocieplony stary dom może zimą generować ogromne koszty za ogrzewanie. W przypadku pozyskiwania ciepła z ciepłowni i domu podpiwniczonego o powierzchni 150 m2 mogą wynieść nawet ok. 2 tys. zł w mroźnych miesiącach zimowych. Zatem ocieplenie jest dobrą inwestycją w przyszłe niższe rachunki czy mniejsze zużycie materiałów opałowych.

Wymiana źródła ciepła na bardziej energooszczędne

Jeśli o materiałach opałowych mowa to warto zmienić źródło ciepła na bardziej energooszczędne. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą pieców węglowych, zatem w przypadku konieczności wymiany warto zastanowić się czy nie lepiej zmienić źródło ciepła na ogrzewanie gazowe, które wprawdzie jest droższe, jednak wybierając piec kondensacyjny zużywa się znacznie mniej paliwa stałego, czyli w tym przypadku gazu. Jeśli chce się uczynić zmianę z korzyścią dla środowiska to można pomyśleć o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. To wydaje się „misją samobójczą” jeśli chodzi o rachunki, jednak gdy zainwestuje się w panele fotowoltaiczne może okazać się, że koszty nie będą wcale wysokie.

Wymiana żarówek na energooszczędne

Zwykłe żarówki pobierają mnóstwo energii, a energooszczędne źródła potrzebują jej od kilku do kilkunastu razy mniej. Łatwo zatem policzyć, że rachunki za prąd tylko dzięki wymianie żarówek się zmniejszą. Każda żarówka LED jest odpowiednikiem zwykłej żarówki o około 9-10 krotnie większej mocy, a gwarantuje silne światło i jego odpowiednie rozproszenie. Żarówki led są coraz wyższej jakości, ich użytkowanie jest komfortowe, gdyż od razu święcą pełnym blaskiem, nie ma przy tym błysków ani migotania podczas świecenia. Szeroka gama temperatury barwowej od zimnej do ciepłej gwarantuje idealne dopasowanie do każdej przestrzeni. Hurtownia z żarówkami LED oferuje szeroki wybór modeli z różnymi gwintami i trzonkami, dopasowanych do opraw świetlnych, zarówno kinkietów, plafonów, sufitów podwieszanych, lamp wiszących i stojących.

Dobre nawyki, które sprzyjają oszczędnościom

Aby zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, gaz czy ogrzewanie warto wprowadzić dobre nawyki. Oszczędność może przynieść ustawianie nieco niższej temperatury na noc. Mówi się, że optymalna temperatura dla zdrowia to 20 stopni, zatem nie trzeba utrzymywać 24 czy 25 przez cały dzień. Oczywiście trzeba być bardzo uważnym i pamiętać o dokładnym dokręcaniu kurków, bo kapiąca woda, to wyższe rachunki, a dodatkowo marnotrawstwo. Warto zakupić również energooszczędne sprzęty, dzięki którym pobór prądu i wody będzie mniejszy. Wiele sprzętów, zarówno pralki, jak i zmywarki, wyposażonych jest w tryb eko, dzięki temu można zmniejszyć pobór wody. Najważniejsza kwestia dotyczy prądu. Poza sprzętami klasy energetycznej od A+ wzwyż, warto pamiętać, by niepotrzebnie nie utrzymywać sprzętów w stanie czuwania, wszak wtedy również pobierają prąd, a także wyłączać światło, tam gdzie nie przebywamy.

Proste, dobre nawyki już znacząco mogą pomóc obniżyć rachunki, a jeśli dołoży się do tego odpowiednie inwestycje, to po kilku latach można odczuć zdecydowaną różnicę. W końcu każdemu oszczędności się przydają. Niższe rachunki to też mniej stresu, a także troska o naszą planetę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij