Od czego zależy jakość rolety?

Rolety wewnętrzne są jednym z najczęściej wybieranym typem osłon okiennych w budynkach mieszkalnych. Są one cenione nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale i bardzo estetyczny i ponadczasowy wygląd. Rzeczywiście, bez względu na aktualnie panujące trendy, rolety cieszą się niesłabnącą popularnością, doskonale się wpisując zarówno w nowoczesny, jak i klasyczny wystrój wnętrz. Długość i jakość użytkowania rolety zależą w dużej mierze od rodzaju zastosowanych materiałów do jej produkcji, a także od poprawności montażu i sposobu pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety i jak o nią dbać?

Zwróć uwagę na budowę rolety

Rodzaj konstrukcji rolety i jakość zastosowanych do jej budowy materiałów ma ogromne znaczenie dla długiej żywotności systemu. To bardzo ważne, aby wszystkie materiały były trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, a cały system posiadał odpowiednie certyfikaty, które gwarantują nie tylko długą żywotność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Niezwykle ważna jest również kwestia przeznaczenia pomieszczenia, w którym chcemy zamontować rolety. O ile rolety materiałowe doskonale sprawdzą się w salonie czy sypialni, o tyle nieco gorzej poradzą sobie w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza, takich jak kuchnia czy łazienka. Wyższa wilgotność i znacznie większe ryzyko powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń (tłustych plam czy resztek mydła) to trudne warunki, wymagające zastosowania odporniejszych materiałów. W pomieszczeniach tego typu najlepiej wybierać żaluzje bambusowe lub żaluzje aluminiowe, które nie wchłaniają plam i są odporne na działanie wody, a co najważniejsze – łatwo je umyć.

Sprawdź sposób montażu rolety

Rolety wewnętrzne są montowane do wybranej powierzchni – ramy okna, ściany lub sufitu – w sposób inwazyjny lub bezinwazyjny. Oczywiście montaż bezinwazyjny ma jedną ważną zaletę, nie wymaga wykonywania nawierceń w danej powierzchni, co oznacza szybki, łatwy i czysty montaż. W praktyce jednak ten sposób montażu jest dużo mniej trwały od montażu inwazyjnego, efektem którego jest mocno przytwierdzona do danej powierzchni osłona. Jeśli jednak z różnych powodów (np. w wynajmowanym mieszkaniu) nie masz możliwości wykonania nawierceń, montaż bezinwazyjny będzie najlepszym rozwiązaniem. Roleta jest przytwierdzona do wybranej powierzchni (najczęściej do ramy okna) na specjalne rzepy lub zaczepy zakończone haczykami, dzięki czemu można ją łatwo zdemontować w celu wyczyszczenia lub po prostu wymiany na nową. W ten sposób zamontujemy wszystkie najpopularniejsze rolety, przeznaczone do montażu bezinwazyjnego, takie jak rolety dzień i noc, czy rolety wolnowiszące.

Pamiętaj o właściwej pielęgnacji

Wszystkie osłony wewnętrzne, również i rolety, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Utrzymanie ich w czystości ma bardzo duże znaczenie dla działania całego systemu, dlatego należy pamiętać nie tylko o systematycznej pielęgnacji, ale również – w przypadku trudnych zabrudzeń – o profesjonalnym czyszczeniu. Zalegający na powierzchni rolety kurz w połączeniu z wilgocią może tworzyć bardzo trudne do usunięcia plamy, które wnikają głęboko w strukturę tkaniny. Do czyszczenia powierzchni rolet zaleca się używania wyłącznie miękkich ściereczek, najlepiej z mikrofibry, a do usuwania kurzu – specjalnych szczotek do tego przeznaczonych lub domowych sposobów – odkurzacza z miękką końcówką na niskiej mocy ssania, czy tradycyjnej kurzołapki. Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są zdecydowanie rolety wykonane ze sztucznych materiałów, które nie chłoną wilgoci i są plamoodporne. Tkaniny naturalne, takie jak bawełna oraz len, mimo wysokiej estetyki wyglądu, są bardziej podatne na zabrudzenia i trudniej z ich powierzchni pozbyć się głębokich zabrudzeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij