Jak zabezpieczać wykopy na placu budowy? O BHP i skutecznych metodach
Place budowy są bardzo niebezpiecznymi terenami, dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, dzięki którym owe bezpieczeństwo można poprawić, ale i je zapewnić. Oczywiście trzeba pamiętać, że ogrodzenie samego terenu nie jest wystarczające, jednak jest konieczne, podobnie jak zastosowanie znaków informacyjnych czy ostrzegawczych.
Proste zasady i dobre rozwiązania
Czasami wprowadzenie odpowiednich rozwiązań znacząco może zwiększyć bezpieczeństwo. Stosowanie właściwej odzieży roboczej czy kasków jest koniecznością, ale jednak nadal często o tym się zapomina bądź też ignoruje przepisy. Wiele wypadku ma miejsce także na drodze dojazdowej do pracy. O ile sytuacja w przypadku małej budowy jest łatwa do ogarnięcia, tak zdecydowanie gorzej to wygląda w przypadku dużych terenów budowy. W tym drugim przypadku niezbędne jest wyznaczenie dwóch tras, jedna z nich to oczywiście droga, po której poruszają się samochody. Z kolei ta druga, to wyznaczona droga dla pieszych pracowników. Takie proste rozwiązanie może poprawić bezpieczeństwo pracy, ale co ważne zapobiega też ewentualnym przestojom w pracy. Należy także pamiętać o samym utwardzeniu nawierzchni, dzięki temu samochody dostawcze czy robocze nie będą grzęznąć.
Wykopy na placu budowy – duże zagrożenie
Do wielu wypadków dochodzi w wykopach na pracy budowy. Co ważne wielu z nich można by uniknąć, wszak wystarczyłoby tylko zastosowanie kilku rozwiązań, ale także noszenie odzieży specjalistycznej. W przypadku obsypania się terenu może dość do wydzielenia się większych obiektów, które mogą uderzyć pracowników. Dlatego tak ważne jest stosowanie kasków ochronnych, które rzeczywiście mogą uchronić przed ciężkimi urazami. Ale należy także wdrożyć zdecydowanie większe metody zabezpieczeń, które w znaczący sposób zniwelują ryzyko zasypania. Na pewno do tego celu można zastosować elki betonowe, które sprawdzą się bardzo dobrze. Trzeba także zwrócić uwagę na samą głębokość wykopu. Jeżeli ta przekracza 1 m niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego wejścia i wyjścia.
Zabezpieczenie wykopu jest ważne
Każdy wykop trzeba zabezpieczyć przed wpadnięciem do niego. Do tego celu stosuje się taśmy ochronne, ale można też wybrać barierki ochronne. Te drugie na pewno stanowią większe i lepsze zabezpieczenie, szczególnie jeżeli posiadają deskę krawężnikową oraz poręcz ochronną. Trzeba także właściwie przygotować drogę dojazdową, co także może być czasochłonne, gdyż nie wystarczy tylko utwardzenie terenu np. żwirkiem, lecz niezbędny jest też drenaż, który odprowadza wodę opadową, co chroni przed zalaniem. Ale co istotne, droga nie powinna znajdować się w bliskiej odległości od samego wykopu. Tutaj zaleca się odległość wynoszącą minimum 0,6 metra. Po zmroku teren musi być dodatkowo zabezpieczony. Oczywiście poza zastosowaniem barierek należy wprowadzić też znaki ostrzegawcze, ale fotoluminescencyjne, które są widoczne także w ciemności. W terenach szczególnie uczęszczanych sprawdzają się czerwone światła ostrzegawcze.
Ochrona przed osunięciem się ścian
Drobne osypywanie się materiału nie stanowi dla pracowników dużego zagrożenia, lecz sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej, a dokładnie trudniej, gdy dojdzie do osunięcia się ścian. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo pracy należy wprowadzić właściwe rozwiązania. Można zastosować skarpowanie, podparcie lub rozparcie. Wybór odpowiedniej metody powinien być dobierany na postawie rodzaju prac, materiałów, głębokości wykopów i być dobierany indywidualnie, co także oznacza, że już na etapie projektowania koniecznie trzeba go uwzględnić. Do tego celu doskonale sprawdzają się elki betonowe, ale można też zastosować ścianki szczelinowe czy nawet obudowę berlińską. Na pewno sprawdzi się też palisada. Każde z tych rozwiązań zapewnia bezpieczeństwo, ale i chroni przed potencjalnymi wypadkami.
Wprowadzenie jak największej ilości środków bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Zatem nie wystarczy tylko odzież ochronna czy też zestawy do prac na wysokości, bo także prace związane z wykopami, których notabene jest naprawdę dużo stanowią duże zagrożenie dla pracowników.