Jak zaaranżować ogródek i stworzyć strefę upraw, gdy macie dzieci i psie-dzieci?

Urządzanie ogródka w sytuacji gdy posiada się dzieci i to zarówno te ludzkie, jak i psie jest bardzo trudne. W końcu wszystkie Twoje dzieci są wszędobylskie, czasami mogą kosztować niewłaściwych rzeczy, a także bawić się nie zważając na Twoje uprawy. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaaranżować w takiej sytuacji ogródek i strefę upraw. Wbrew pozorom może on się prezentować dobrze i co najważniejsze będzie dla nich bezpieczny.

Jakie krzewy owocowe do ogródka warto wybrać i jak je zabezpieczyć?

Na pewno w ogrodzie, gdzie często przebywają dzieci i zwierzęta mogą znaleźć się krzewy owocowe. Oczywiście trzeba zadbać o to, by znalazły się na obrzeżach ogrodu, to znaczy w miejscach, które nie ograniczają pola do zabawy dzieciom ludzkim i psim. Zatem nie mogą też zostać posadzone bezpośrednio przy płocie, bo to przecież znacząco ograniczy aktywność Twojego stróżującego psa, który chce mieć całe podwórko pod kontrolą. Można je również w jakiś sposób ograniczyć, obcinając dolne pędy, czy też stawiając wokół nich niewielki płotek. To zapobiegnie znaczeniu krzewu przez psa, bo przecież rozpylanie środków w sprayu niewiele daje, oczywiście mowa tu o tych naturalnych odstraszaczach, które w żadnym stopniu nie są szkodliwe dla zwierzęcia. Jakie zatem gatunki krzewów owocowych warto posadzić? Na pewno sprawdzą się maliny i porzeczki. Te pierwsze Twój pies będzie mógł zajadać razem z dzieckiem, bo są dla niego całkowicie bezpieczne. Unikaj natomiast w ogrodzie drzew i krzewów owocowych, w przypadku, których owoce mają w środku pestki. Nietrudno zgadnąć, że takim owocem zarówno pies, jak i dziecko może się udusić, gdy połknie je z pestką. Musisz wiedzieć, że nawet jeśli zwierzę czy dziecko się nie zakrztusi, to może się zatruć, bowiem pestka zawiera groźny cyjanowodór.

Jakie iglaki sprawdzą się w ogródku i jak je sadzić?

Do ogrodu możesz wybrać również iglaki, ale musisz wiedzieć, że nie mogą to być cisy. Mają one trujące owoce którymi mogą zatruć się zarówno szczególnie małe psie, jak i ludzkie dziecko. Można wybrać bez przeszkód tuje. W tym przypadku należy je sadzić przynajmniej 60 cm od płotu, aby pies mógł swoje terytorium monitorować. Można również otoczyć je siatką, aby ograniczyć znaczenie pni. Można postawić także na małe cyprysiki, sosny karłowe. Jednak dużo roślin to jednak ograniczenie przestrzeni do zabawy, zatem nie należy z tym przesadzać.

Jak stworzyć strefę upraw w ogrodzie i co warto uprawiać?

W ogrodzie, którym bawią się dzieci i psy można stworzyć strefę upraw. Warto wiedzieć, jednak, że na uprawę pomidorów można pozwolić sobie tylko w doniczkach niedostępnych dla psa. Trzeba bowiem wiedzieć, że niedojrzałe pomidory są toksyczne po spożyciu dla psów. Zawierają bowiem solaninę. Szpinak, szczaw i rabarbar powodują odkładanie się złogów w nerkach i problemy z układem moczowym psa. Musisz wiedzieć, że popularne warzywa takie jak czosnek, cebula, por i szczypiorek są wysoce toksyczne dla psa i ich spożycie może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Swój warzywnik prowadź więc w dobrze zabezpieczonym inspekcie, a jeszcze lepiej będzie jeśli wybierzesz zamykaną mini szklarnię ogrodową. W swoim ogrodowym warzywniku bezpośrednio w gruncie możesz uprawiać marchewkę, jest lubiana przez psy i nawet w postaci surowej może być przez nie spożywana, gdyż pomaga dbać o higienę jamy ustnej. Polecane są także buraki i je również możesz uprawiać w ogrodzie. Sprawdzi się także pietruszka, która zarówno jeśli chodzi o korzeń, jak i natkę dobrze wpływa na trawienie u czworonoga. Seler także można podawać, choć trzeba pamiętać, że ma działanie moczopędne. Psy mogą też spożywać paprykę, zatem i ją możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Polecana jest także dynia, bo zarówno w przypadku dzieci, jak i psich dzieci pomaga na zaparcia.

Jak zadbać o trawnik, który jest mocno eksploatowany?

Warto poruszyć jeszcze kwestię trawnika i psiego moczu, a także dziecięcego moczu (bo dzieci także, zwłaszcza latem załatwiają się w ogrodzie). Na pewno jeśli nie chce się, by pojawiały się na nim żółte plamy, trzeba zadbać o system zraszania, który będzie na bieżąco oczyszczał trawę i zapobiegnie żółknięciu. Oczywiście trzeba również pamiętać o regularnym wyprowadzaniu psa na spacer.

Zaaranżowanie ogrodu, gdy bawią się w nim psy i dzieci jest możliwe. Nie warto jednak stawiać na zbyt wiele nasadzeń, a warzywnik najlepiej prowadzić w inspekcie czy szklarni. Bo nawet jeśli uprawiasz tylko bezpieczne warzywa, to i tak możesz nie uniknąć kopania w ziemi, zwłaszcza, gdy decydujesz się na rasę, która taką zabawę uwielbia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij