Jak zaaranżować i udekorować dom dzielony na strefy – czyli od nowoczesności po klasykę i retro

Duże przestrzenie dzielone na strefy w stylu apartamentów stały się niezwykle modne. Podobnie popularne jest tworzenie przestrzeni mieszkalnych łączących różne stylistyki. Dlatego dziś postanowiliśmy podpowiedzieć jak zaaranżować i udekorować dom bez sztywnych podziałów na konkretną stylistykę i z zastosowaniem różnorodnych rozwiązań w większych, otwartych salonach czy jadalniach bądź kuchniach.

Eklektyzm jest w cenie

Łączenie stylistyki nowoczesnej, z klasyczną i retro może dać zaskakujące rezultaty. Eklektyzm znany jest od początku XIX wieku, kiedy to intensywnie zaczęto inspirować się przeszłością dodając do architektury nutę nowoczesności. Oczywiście my dziś neoklasycyzmem czy neogotykiem nie będziemy się zajmować. Jednak weźmiemy „na tapetę” stylistyki znane i lubiane, które w eklektycznych aranżacjach dobrze się odnajdują. Jesteście ciekawi jak dobrze łączyć style i tworzyć strefy? Oto kilka wskazówek.

Łącz pasujące do siebie stylistyki na zasadzie dopełnienia i kontrastu

Decydując się na surową aranżację industrialną można ją dopełnić wykorzystując elementy skandynawskiej aranżacji, gdzie również dominują szarości, pastele, biel, a także kolory ziemi. W obydwu stylistykach wykorzystuje się drewniane meble w tradycyjnej kolorystyce i ceni się naturalność i prostotę, dlatego taki miks jest korzystny. Dodatkowo w skandynawskich domach więcej jest ocieplających dodatków, których bardzo potrzeba w industrialnej aranżacji. Zatem świece na małych stolikach, a także ramki na zdjęcia w kształcie serca czy domków zawieszone na ścianie w salonie, czy małe dekoracyjne poduszki na sofie z różnorodnymi napisami motywacyjnymi świetnie się sprawdzą. Z kolei stylistykę kolonialną można połączyć z rustykalną. W obydwu cenione jest ciemne drewno, a także bogato zdobione dekoracje oraz rzeźbione meble. Oczywiście mają one nieco inny charakter jednak te elementy można udanie ze sobą połączyć. Można również operować kontrastem. Klasyka to kontrast kolorystyczny. Zatem aranżacja czarno-biała. Można również z powodzeniem łączyć ten stylistyczny, a w szczególności styl hi-tech ze stylistyką glamour lub retro. Witryna zdobiona szprosami i ryflowaniami z eleganckimi dekoracyjnymi uchwytami postawiona obok prostego stolika wykonanego z połyskującej płyty mdf może świetnie się prezentować. Wystarczy zachować spójność w kolorystyce.

Wykorzystuj różnorodne wykończenia ścian i podłóg

W dużej otwartej przestrzeni może znaleźć się salon z kuchnią urządzone w innej stylistyce. Taki podział można podkreślić stosując inne wykończenie ścian czy też podłóg. W przypadku tych drugich sprawdzą się płytki ceramiczne i kamień naturalny. Te pierwsze można wykorzystać w salonie, decydując się na niezwykle elegancki gres podłogowy, np. imitujący drewno, idealny do kolonialnej stylizacji salonu. Z kolei w kuchni może znaleźć się kamień naturalny, np. trawertyn, który sprawdzi się w rustykalnym wnętrzu. Zobacz klink.pl – sklep z płytkami kamiennymi i ceramicznymi i przekonaj się jak wiele rodzajów materiałów wykończeniowych znajdziesz, by stworzyć wymarzony dom, podzielony na strefy. Ściany można pomalować, a w przypadku salonu wykończyć elegancką tapetą winylową z ornamentem w kolonialnym stylu.

Podziały są czasem ważne, dlatego możesz stworzyć je sztucznie, a jednak z wdziękiem

Strefy można wyodrębnić nie tylko poprzez pełne ściany działowe, czy różnorodne wykończenie ścian i podłóg, ale również stosując mniejsze ścianki, półścianki oddzielające dwie strefy. Mogą sprawdzić się także parawany oddzielające salon od strefy jadalnianej, albo jadalnie od strefy kuchennej. Modele bogato zdobione albo minimalistyczne dopasuje się zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyki. Tym, co sprawia że wnętrze nabiera charakteru, a jednocześnie dobrze wyróżnia poszczególne części domu jest oświetlenie. Zatem, by wyróżnić strefę gabinetową w salonie można postawić obok niej dużą stojącą lampę. Z kolei nad stołem w jadalni stworzyć podwieszany sufit z oczkami led, a w salonie ułożyć na podłodze latarenki ze świecami.

Właściwe podejście do tematu aranżacji i dekorowania pozwoli odpowiednio wyróżnić każdą strefę i nie stworzy się przy tym efektu przeładowania. Odpowiednie materiały i ozdoby, a także meble łączące wszystkie przestrzenie mają tutaj duże znaczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij