sklep romet

Jak wybrać profesjonalny rower górski?

Coraz więcej osób preferuję ekstremalną jazdę po górach. Downhill wymaga zastosowania profesjonalnych rowerów górskich do zjazdów. Są też modele, dzięki którym łatwiej pokonuje się wzniesienia. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać profesjonalny rower górski i na co należy zwrócić uwagę?

Rower górski – wybór ma znaczenie

Wybierając rower należy kierować się dostosowaniem do warunków jazdy. W przypadku rowerów miejskich nie trzeba wcale dużo wydawać. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli wybieracie rower górski. Powinien on zapewniać komfort, bezpieczeństwo, ale też odpowiednio tłumić drgania. Trzeba pamiętać, że inwestycja w rower górski nie wyniesie Was tysiąca czy dwóch, lecz przynajmniej kilka tysięcy. A jeżeli Was stać, to nawet kilkadziesiąt. Rzecz jasna takie modele są najlepsze i idealnie dopasowane do rowerzysty. Duże znaczenie ma rama i geometria. Jeżeli będziecie uprawiać kolarstwo zjazdowe, to Wasz rower powinien posiadać agresywne kąty, niżej ułożone siodełko. Również skok amortyzatorów powinien być duży. Bardziej uniwersalne są modele, które wykorzystuje się w XC. W tym przypadku zastosowano niski skok i klasyczną geometrię. Jednak bardziej profesjonalne są konstrukcje posiadające zarówno przedni, jak i tylni amortyzator. W ten sposób dodajecie rowerom nieco wagi, ale zyskujecie wygodniejszą jazdę.

Dobierz rower do wzrostu

Profesjonalny model roweru górskiego rzecz jasna posiada ramę wykonaną z włókna węglowego. Jest ona mocna i trwała. Gdy wybierzecie już materiał ramy, czas dobrać rower do wzrostu, a dokładnie do długości swoich nóg, które mierzy się od krocza do ziemi. W przypadku rozmiaru kół 26 i 27,5 cala – długość nogi należy pomnożyć razy 0,57 i wtedy otrzymujemy wynik w centymetrach i już wiemy, jaki rower trzeba wybrać. W przypadku kół w rozmiarze 29 cali trzeba pomnożyć długość nóg razy 0,6. Najlepiej rzeczywiście dobierać rower do wzrostu, gdyż zapewni on wygodniejszą jazdę, a to niewątpliwie wpływa też na bezpieczeństwo.

Ilość przerzutek ma znaczenie

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile przerzutek powinien mieć rower górski? Tak naprawdę wiele. Im więcej, tym rzeczywiście wjazd pod górkę będzie łatwiejszy, podobnie jak zjazd. Rowery z wyższej półki posiadają ilość biegów wynoszącą 30. Najczęściej w rowerze z nieco niższej półki ilość biegów wynosi 27. Do profesjonalnej jazdy na pewno należy postawić na 30, a także trzy przednie tarcze. Na wygodę wpływa też kąt nachylenia stopnia, dzięki któremu można poruszać się i to sprawnie, bez uruchamiania z biegów.

Rower dobrany do preferencji

Założeniem projektantów rowerów górskich jest przygotowanie takiego jednośladu, który sprawdzi się tam, gdzie rowery szosowe, crossowe czy trekkingowe nie dają rady. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnych rowerów górskich. Jednoślady do rekreacyjnej jazdy posiadają sztywną ramę, która wyposażona jest w przedni amortyzator o skoku od 80 do 100 mm. Jednak taki model nie ma nic wspólnego z profesjonalnym i rzeczywiście raczej sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej po nieco trudniejszych szlakach. Jest polecany dla początkujących rowerzystów i bez problemu sklep Romet Wam w tym pomoże. Romet to producent, którego Wam polecamy. Zdecydowanie bardziej profesjonalne są rowery do XC czy maratonu. Wyróżnia je budowa, dzięki której można pokonywać podjazdy, ale też zjeżdżać, osiągając dobrą szybkość. Sportowe rowery umożliwiają osiągnięcie wyciągniętej i bardziej pochylonej sylwetki. Zapewnia to efektywny transfer energii. Dostępne są w wersji z amortyzatorem przednim, jak i w wersji z amortyzatorem przednim i tylnym. Takie rowery zazwyczaj mają 29-calowe koła, ewentualnie 27-calowe. Można także zdecydować się na rowery trail, o których można powiedzieć, że są uniwersalne, gdyż mają dobre parametry do ścigania i do zjeżdżania. Sprawdzą się do ciężkich podjazdów, ale i trudnych zjazdów. Oczywiście można także wybrać enduro, o których można powiedzieć, że to idealne jednoślady do jazdy po trudnym terenie, ale i w przypadku dużych odległości.

Jeżeli zależy Wam na profesjonalnym rowerze, to koniecznie skorzystajcie z naszych rad przy wyborze. Jednocześnie pamiętajcie, że rowery górskie za 2 tys. zł sprawdzą się tylko i wyłącznie do rekreacyjnej jazdy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij