Jak się uczyć, żeby się nauczyć…matematyki

Matematyka jest trudnym przedmiotem – to fakt i truizm w jednym. Oczywiście można opowiadać, że przecież można się jej nauczyć. Jasne, że można, ale jak i jakim kosztem? Wszystkim osobom, które za królową nauk nie przepadają dedykujemy nasz wpis, gdzie przedstawimy Wam zasady, jak się uczyć, żeby się nauczyć…matematyki.

Systematycznie i na bieżąco

Matematyka na egzaminie ósmoklasisty jest obowiązkowa, podobnie jak na maturze. Matematyka niejako zewsząd nas otacza, stąd warto się jej uczyć, ale tak, aby się nauczyć, tym bardziej, że nawet idąc na studia, choćby socjologię, od matematyki się nie ucieknie. Zatem nie pozostaje nic innego, jak podejść do nauki tego przedmiotu z pełnym zaangażowaniem. Z matematyką jest tak, że aby się jej nauczyć, trzeba się jej regularnie uczyć, zatem nie można pozwolić sobie na żadne przestoje. Wszystkie działy są niejako i w dużej mierze ze sobą powiązane, dlatego też nie można liczyć na to, że nie rozumiejąc jednego zagadnienia zrozumie się następne, bo wystarczy, że zadanie będzie łączyć oba tematy i wtedy już…klops, a dokładnie ocena niedostateczna. A więc w żadnym przypadku nie można sobie odpuścić żadnego tematu, nawet zaległości z jeden lekcji powodują efekt kuli śnieżnej, czyli bardzo szybko będą rosnąć.

Nie bój się prosić o pomoc

Czasami pomimo szczerych chęci jakoś trudno zrozumieć dany dział. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc. Zawsze można poprosić koleżankę, która rozumie matmę, albo i rodziców, którzy na pewno chętnie Wam wytłumaczą temat. W ostateczności, gdy nie będą mieli zbyt dużo czasu, to zawsze mogą Was zapisać na korepetycje. Owszem zapewne zamiast korepetycji wolelibyście spędzić czas w gronie znajomych, jednak korepetycje pomogą Wam nadrobić zaległości czy nawet zrozumieć dany dział.

Zadawaj pytania i zgłaszaj się

W lekcjach warto uczestniczyć w sposób aktywny, zatem jeżeli okaże się, że czegoś nie rozumiecie, to w żadnym wypadku nie powinniście się zamykać w sobie, lecz powinniście zadawać pytania. Nauczyciel jest od tego, aby na nie odpowiedzieć. Nie spisujcie więc bez zastanowienia z tablicy, lecz zadawajcie pytania, a nawet zgłaszajcie się do tablicy. Nawet jeżeli nie rozumiecie, to nauczyciel może Wam wtedy wytłumaczyć dane zagadnienie, a jeżeli zacznie Was komentować, to powiedzcie o tym rodzicom, bo musicie pamiętać, że nie ma on do tego prawa, natomiast ma obowiązki, a jednym z nich jest właśnie wytłumaczenie Wam materiału i uczenie, bo przecież za to ma płacone. Musicie uczyć się matematyki. Egzamin ósmoklasisty z matematyki, matura, studia – wszędzie tam ten przedmiot jest obecny i jest wymagany.

Nie idź na łatwiznę

Bywa tak, że zwyczajnie nie rozumie się zadania domowego z matematyki, ale nie oznacza to, że macie iść na łatwiznę i spisać je od kolegi czy koleżanki. Otóż takie postępowanie sprawi, że zaległości znowu będą rosnąć, a tego przecież nie chcecie. Zdecydowanie lepiej przysiąść i spróbować je metodą prób i błędów rozwiązać samodzielnie, ale pamiętajcie, że nigdy nie możecie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo zwyczajnie zaczniecie się denerwować i nic z tego nie wyjdzie. Najlepiej usiąść zastanowić się, a gdy nadal nic nie rozumiecie, pójść do rodziców po pomoc, dzięki temu nie tylko zrobicie zadanie, ale dodatkowo jeszcze nie narobicie sobie zaległości. Swoją drogą jeżeli macie znajomych, którzy nie mają problemów z tym przedmiotem, albo rodzeństwo w wyższej klasie to także zwróćcie się do nich o pomoc. Czasami okazuje się, że wystarczy tylko pół godziny, by zrozumieć i utrwalić daną partię materiału. Zatem wystarczy niewiele, a efekty zauważycie od razu bądź bardzo szybko.

Na samym końcu przypominamy, że aby dobrze się nauczyć, trzeba być skupionym. Nie wchodzi więc w rachubę słuchanie muzyki przy nauce czy rozmawianie bądź pisanie SMS-ów na smartfonie. Dodatkowo nie należy uczyć się późno w nocy, bo i tak nic się nie nauczycie. Bardzo ważne jest też wysypianie się, bo wtedy będzie Wam się lepiej uczyło. Przypominamy także, że zdrowa dieta i zbilansowane jedzenie wpływa pozytywnie na Waszą koncentrację.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij