Czy introwertyk może dobrze radzić sobie na lekcjach – czyli krótki poradnik dla dzieci, rodziców i nauczycieli o tym jak osobowość może wpływać na naukę

Każdy z nas jest inny. Niektórzy są bardzo otwarci, a inni wręcz przeciwnie. Introwertyczna natura często jest problematyczna, gdy dotyczy ucznia, wszak trudno go ocenić i nie do końca ma się pewność czy brak zaangażowania w lekcje wynika z baraku wiedzy czy może dużej nieśmiałości. Tutaj pojawia się pytanie czy introwertyk może dobrze radzić sobie na lekcjach?

Postawa na lekcji, a ocena nauczycieli

W idealnej szkole wszystkie dzieci były by aktywne i z chęcią uczestniczyły w zajęciach. Jednak świat nie jest idealny zatem i szkoła. Mówi się, że każdy z nas jest wyjątkowy i to prawda, podobnie jak to, że każdy ma też swoją osobowość i często ta osobowość może być przyczyną problemów. Jeżeli nieśmiałość dotyczy uczniów to pojawia się jeszcze większy problem w przypadku oceny takiego dziecka. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywa wiedza nauczyciela, ale i intuicja. Wszak dziecko może być nieaktywne na lekcjach i mieć problemy z odpowiedziami ustnymi, a przy tym wykazywać się bardzo dużą wiedzą na wszelkiego rodzaju klasówkach czy sprawdzianach, ale i egzaminach. Nauczyciel powinien zauważyć różnicę między uczniem niespecjalnie chętnym do nauki, a introwertykiem, którego osobowość utrudnia mu funkcjonowanie w grupie. Jednocześnie postawa bierna na zajęciach może być problematyczna, wszak w przypadku zadań, które muszą być przestawione ustnie, takie dziecko niemal automatycznie jest skazane na zła ocenę, co wynika z jego niechęci do publicznych wystąpień. Także rodzice mogę źle oceniać swoje dziecko uważając je za maksymalnie wycofane, podczas gdy „problem” leży w naturze introwertycznej.

Problemy wynikające z osobowości introwertycznej

Otwarta postawa, ale i niejaka pewność siebie w wielu sytuacjach jest pożądanym atrybutem, szczególnie jeżeli np. praca wymaga kontaktu z innymi. Z kolei osobowość introwertyczna wydaje się wtedy dużym problemem, zresztą niejako spycha też introwertyka na przegraną pozycję, wszak we współczesnym świecie trzeba umieć „się zareklamować” i to tak naprawdę rozpoczyna się już w szkole. Dobre radzenie sobie z odpowiedziami ustnymi, ale i referowanie jest niezbędne, aby uczeń mógł utrzymać wysoką średnią, a uczeń, który ma z tym realny problem jest skazywany na gorsze oceny. Z każdym rokiem, gdy odbywa się rekrutacja do szkół średnich uczniowie nawet bardzo inteligentni składają podanie o przyjęcie do gorszych szkół, bojąc się tego, że nie poradzą sobie w placówkach z wyższym poziomem, gdzie realny nacisk kładzie się na wystąpienia publiczne. Zatem aplikowanie do szkół o profilu dziennikarskim poniekąd jest dla nich niemożliwe, pomimo tego że mają lekkie pióro.

Jak ocenić ucznia – introwertyka?

Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna i brzmi „sprawiedliwie”, ale co oznacza owa sprawiedliwość? Czy nauczyciel może dawać introwertykowi taryfę ulgową? Jeżeli tego nie zrobi to poniekąd skazuje go na gorsze oceny, przynajmniej ze sprawdzianów ustnych, ale nie może dawać też taryfy ulgowej, bo w dorosłym życiu żaden pracodawca tego nie zrobi. Ocena takiego ucznia rzeczywiście jest bardzo trudna i tutaj dydaktyka niewiele o tym mówi, wszak ocena powinna być współmierna do wiedzy, problem w tym, że dziecko tę wiedzę ma, ale nie potrafi jej zaprezentować. Problemem jest nawet rekrutowanie do liceów, bo introwertyk bojąc się kontaktu z innymi osobami czy nie wierząc w swoje umiejętności woli poddać się i nie starać się o przyjęcie do dobrej szkoły, w której mógłby rozwijać swoje zainteresowania. Także rodzice w wielu przypadkach oceniają postawę swojego dziecka negatywnie uważając je za gburowate. A przecież nikt z nas nie wybiera sobie osobowości. Tutaj powinni oni postawić na akceptację i pomoc.

Pomoc dla introwertyka

Natura introwertyczna jest problematyczna w życiu, w którym poniekąd ciągle mamy do czynienia ze swoistym wyścigiem szczurów. Rodzice czy nauczyciele, którzy zauważą szybko taką osobowość u dziecka powinni wdrożyć odpowiednie działanie. Dużą pomocą może być terapia psychologiczna, która pomoże otworzyć się i jednocześnie wyeliminować choć część cech, które stanowią duże utrudnienie w codziennym życiu.

Introwertyk może nie radzić sobie dobrze na lekcjach i tak zazwyczaj się dzieje. Jeżeli osobowość introwertyczna jest niezwykle skumulowana to jedynym rozwiązaniem może być terapia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij