Czym charakteryzuje się zaawansowany i elastyczny system produkcyjny?

Branża produkcyjna nieustannie się rozwija, co zmusza przedsiębiorców do szybkiej reakcji w kwestii zmian i mocnego zaangażowania w skuteczność wszystkich działów, aby móc walczyć z konkurencją.

Zaawansowana produkcja mówi o używaniu nowoczesnych technologii w celu stworzenia nowych produktów, ulepszanie już posiadanych i realizowanie czynności produkcyjnych, które poprawiają jakość oraz sam proces produkcji. Wiele ludzi widzi pracę w firmie produkcyjnej jako fabrykę, gdzie półprodukty są przeobrażane w gotowy produkt za pomocą zautomatyzowanych lub ręcznych technik produkcyjnych. Inaczej nazywane jest to tradycyjną produkcją, która podparta jest na użyciu linii produkcyjnych świadczących niedużą lub żadną elastyczność.

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/czym-jest-przemysl-4-0-i-jak-zmienia-produkcje/

Zaawansowana produkcja jest zazwyczaj najbardziej zbliżona z branżami lotniczymi, medycznymi czy farmaceutycznymi. Cechuje się ona właściwymi nakładami na badania i rozwój, wykwalifikowanymi i z dużą wiedzą pracownikami czy skalowaniem oraz elastycznym procesem produkcyjnym FMS (ang. Flexible Manufacturing System).

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/system-erp-w-firmie-produkcyjnej-co-powinienes-wiedziec-zanim-sie-na-niego-zdecydujesz/

Celem zaawansowanego systemu produkcji jest powiększenie produkcji przy równoczesnym usprawnienieniu kosztów, poprawie jakości, zdolności reagowania na zmiany rynkowe i elastyczności. Pozwala też na zmniejszenie czasu wprowadzeniu produktu na rynek, zmniejszenie zapasów materiałów ich wartości czy ilości jednostkowych.

Zaawansowane systemy produkcyjne obejmują wiele obszarów m.in.:

 • Sztuczną inteligencję
 • uczenie maszynowe
 • cyfrowy bliźniak
 • automatyka i robotyka
 • produkcja addytywna
 • nanotechnologia
 • zaawansowane technologicznie materiały
 • internet rzeczy (IoT)
 • obróbka laserowa

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/wdrozenie-mes-sfc/

Zaawansowane i elastyczne programy produkcyjne są niezbędne niezależne od branży przemysłu, mimo, że niektóre z nich już teraz są bezkonkurencyjne w eksperymentowaniu i wprowadzaniu zaawansowanych technologii produkcyjnych, a są to:

Branża:

 1. Motoryzacja
 2. Farmaceutyki i wyroby medyczne
 3. Produkty konsumenckie
 4. Elektronika i zaawansowane technologii

Najważniejszymi korzyściami z używania zaawansowanych technologii produkcyjnych są: lepsza jakość produktów, inteligniejsze zarządzanie zasobami, skrócenie czasu produkcji oraz innowacyjność. Nie tylko to, ale dzięki temu małe czy duże firmy są w stanie być na rynki równymi konkurentami.

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/planowanie-produkcji-aps/

System planowania zasobów przedsiębiorstwa (ang. ERP, Enterprise Resources Planning), a w szczególności ERP 4FACTORY na bazie QAD Adaptive ERP, pozwala przedsiębiorstwom każdej wielkości pozostać na równi z konkurentami na każdym etapie produkcji. Pomaga ono producentom dopasować i rozwijać się w ciągłym ERP 4FACTORY pomaga producentom dostosować się i lepiej rozwijać się w ciągle zmieniającym się środowisku biznesowym.

Źródło:

https://www.dsr.com.pl/czym-charakteryzuje-sie-zaawansowany-i-elastyczny-system-produkcyjny/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij