Co należy robić i czego unikać, aby świeżo wykonany tatuaż szybko się zagoił?

Tak naprawdę tuż po wykonaniu tatuaż jest otwartą raną, dlatego trzeba o niego odpowiednio zadbać. Wydobywa się z niego osocze, a także tusz, dlatego często należy go przemywać łagodnym mydłem i letnią wodą, a także często wymieniać opatrunek. Dbałość o dziarę w pierwszych dniach popłaca, gdyż wtedy nie będzie niespodzianek w postaci prześwitów czy co gorsza stanu zapalnego skóry. Tego ostatniego jednak nie można wykluczyć, bowiem bywa że niektóre osoby mają alergię na składniki tuszów. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o tatuaż i dziś postaramy się to przybliżyć.

Odpowiednia pielęgnacja tuż po jest niezbędna

Każdy tatuaż goi się mniej więcej miesiąc. Tuż po wykonaniu wydobywa się z niego limfa, krew i tusz i jest to całkowicie normalne. Osocze ułatwia proces regeneracji skóry, która jest dodatkowo zaczerwieniona, posiniaczona i lekko obrzęknięta. Na samym początku trzeba postępować ze świeżym tatuażem tak jak tatuażysta. Po jego wykonaniu myje go mydłem antybakteryjnym i nakłada na niego specjalną oddychającą folię. W pierwszych trzech dobach jak najczęściej, nawet co trzy godziny trzeba tatuaż przemywać i zmieniać opatrunek. Na tym jednak pielęgnacja tatuażu się nie kończy. Opatrunku nie należy nakładać na mokry tatuaż należy go osuszyć ręcznikiem papierowym, delikatnie, absolutnie nie można go trzeć. Potem trzeba delikatnie rozprowadzić na wytatuowanej skórze polecany przez salon krem lub masło do tatuażu, które nie zawiera substancji ropopochodnych. Takie kosmetyki niszczą bowiem wzór. Dobre pielęgnowanie tatuażu kosmetykami ogranicza ból i świąd, które zawsze towarzyszą gojeniu, a także zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Nie można się drapać, nie można też zdrapywać pojawiających się drugiej fazie gojenia strupków, należy dalej delikatnie myć skórę i nawilżać tatuaż kremem i poczekać aż strupki same odpadną. To samo tyczy się pojawiającej się na końcu procesu gojenia łuszczącej się skóry, jej także nie należy zdrapywać.

O tatuaż musisz dbać wychodząc z domu

Musimy wspomnieć jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie najlepiej wykonywać tatuaże jesienią i zimą, a nie wiosną i latem, gdyż tatuaż powinien być zasłonięty w czasie gojenia. Kiedy wychodzisz z domu tatuaż należy chronić przed promieniowaniem UV, zarówno w czasie gojenia, jak i po wygojeniu. Dzięki temu pigment nie staje się szybko coraz jaśniejszy. Tutaj sprawdzają się specjalne kremy z faktorem 50+ lu 60+, które nadają się także na gojące się rany. Znajdziesz takie produkty, które przeznaczone są stricte do tatuaży. Musisz pamiętać, że Twoja odzież w czasie gojenia powinna być luźna, a nie dopasowana, a także wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej 100% bawełny. Skóra nie powinna się nadmiernie pocić, bo to także negatywnie wpływa na proces gojenia.

Czego należy unikać w trakcie gojenia?

Nie możesz spać na tym boku, gdzie wykonany jest tatuaż, aby go nie rozdrapać, a także nie pogłębić bólu. Nie można korzystać z basenu z chlorowaną wodą, gdyż chlor podrażnia skórę i wysusza tatuaż. Nie można się opalać ani korzystać z solarium. Należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej, ze względu na to, że jak już wspomnieliśmy, pot także negatywnie wpływa na gojenie tatuażu, a nawet zakażenie, a także sam jego wygląd, gdyż mogą powstać nieestetyczne prześwity. Nie można pić alkoholu, bo rozrzedza krew i przedłuża proces gojenia. Twoja pościel, a także piżama muszą być absolutnie czyste i wykonane z naturalnych tkanin. Tatuaż nie może mieć kontaktu z sierścią zwierząt, koty czy psy nie mogą też lizać tego miejsca. Tatuaż nie może mieć żadnego kontaktu z brudem i zanieczyszczeniami.

Niepokojące objawy – skontaktuj się z lekarzem!

Jeśli obrzęk utrzymuje się dłużej niż tydzień, może być to objaw alergii na tusz. Wtedy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ponadto, gdy tatuaż jest już zagojony, a nadal odczuwasz ból, pojawia się wysypka, a tatuaż jest wrażliwy na dotyk, to również może świadczyć o uczuleniu. Jeśli występuje gorączka, wypływa ropa, czy pojawiają się promieniujące od tatuażu smugi, wskazuje to na zakażeniu krwi. Te ostatnie objawy nie powinny się pojawić, jeśli prawidłowo dbasz o tatuaż po jego wykonaniu. Niemniej jednak jeśli się pojawią musisz jak najszybciej udać się do lekarza.

Istotne znaczenie ma nie tylko sterylne wykonanie tatuażu, ale również właściwa pielęgnacja. Warto kierować się powyższymi wskazówkami, by móc cieszyć się pięknym zagojonym wzorem. Trzeba pamiętać, że możliwości wystąpienia reakcji alergicznej nie można wyeliminować. W skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie tatuażu. Najczęściej uczulenie występuje na czerwony barwnik, bywa że także na żółty czy też zielony.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij