Zapalenie stawów – jak sobie z nim radzić

Zapalenie stawów – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą, która atakuje stawy i inne narządy. Jej najbardziej charakterystycznymi objawami są silne bóle, obrzęki i sztywność w okolicy stawów. Zapalenie stawu często występuje po kontuzji, która jest leczona w nieprawidłowy sposób. Nieleczona choroba lub leczona niewłaściwie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia stawu i do niepełnosprawności. Wczesne rozpoznanie zapalenia i zastosowanie odpowiedniego leczenia może zahamować rozwój choroby i umożliwić normalne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać zapalenie stawów? – Objawy

Pierwszym odczuwalnym objawem zapalenia stawu jest ból podczas wykonywania różnorodnych codziennych czynności. Gdy zauważymy, że ból się nasilił i nie jesteśmy w stanie wykonać podstawowego ruchu, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Częstym objawem jest też obrzęk oraz dziwnie podwyższona temperatura stawu. Jeżeli bagatelizujemy problem możemy spodziewać się także ogólnego osłabienia naszego organizmu, gorączki i nadwrażliwości stawu. Z czasem wszystkie dolegliwości pogłębiają się, dlatego im szybciej pójdziemy do lekarza, tym lepiej dla nas.

Jakie są przyczyny zapalenia stawów?

Przyczyn zapalenia stawów jest bardzo dużo. Są one jednak zależne od tego w jakim miejscu dosięga nas ból i obrzęk. Może się zdarzyć, że podczas intensywnego biegu lub wspinaczki uszkodzimy staw kolanowy. Zapalenie tego stawu najczęściej jest spowodowane brakiem mazi stawowej, która jest bardzo potrzebna do wykonywania płynnych ruchów. Jeżeli nam jej zabraknie zaczynamy odczuwać ból i nadwrażliwość kolana. Kolejną przyczyną zapalenia stawu kolanowego może być nieleczona kontuzja, zapalenie bakteryjne lub choroby przewlekłe takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. W przypadku zapalenia stawu łokciowego przyczyny mogą się trochę różnić. Wszelkie uszkodzenia może spowodować praca i nasze zainteresowania. Noszenie ciężkich rzeczy, czy obsługa pewnych maszyn może nam nie służyć. Niezwykle trafne przyczyny zapalenia stawu łokciowego i sposoby jego leczenia można znaleźć w tym artykule – https://bol-stawow.pl/blog/jak-sobie-poradzic-z-zapaleniem-stawu-lokciowego/ . Podobnie dzieje się w przypadku naszych dłoni, nadgarstków i palców u rąk, ponieważ są cały czas w użyciu. Nadmierny ruch, zainteresowania sportowe, czy po prostu zła dieta mogą spowodować liczne dolegliwości powodujące zapalenia i zwyrodnienia.

Zapalenie stawów – leczenie

Leczenie naszych chorych stawów powinno zacząć się od konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi  dociekliwy wywiad i dobrze zbada chore miejsca. Następnie dobierze odpowiednie leki i doradzi co robić, aby zmniejszyć ból i wszelkie objawy. Podstawą w leczeniu chorych stawów jest odpowiednia dieta bogata w dużą ilość kolagenu oraz wapnia. Więcej informacji na temat odpowiedniej diety na chore stawy znajdziecie tutaj. Nasze posiłki powinny składać się głównie z nabiału, roślin strączkowych i z białka roślinnego. Szczególnie na takiej diecie powinny skupić się osoby, które w swojej pracy narażone są na przeciążenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij