Wieloletnie rośliny dopasowane do aranżacji ogrodu. Wybierz najpopularniejsze rozwiązania

Wieloletnie rośliny dopasowane do aranżacji ogrodu. Wybierz najpopularniejsze rozwiązania

Rośliny wieloletnie często hoduje się przez całe ich życie na tym samym stanowisku, czasem przesadza na inne co kilka lat. Ich uprawa często nie jest wymagająca, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na byliny. Świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach naturalistycznych, urządzonych w stylu rustykalnym, czy prowansalskim. Doskonale sprawdzają się także wieloletnie rośliny cebulowe, które mogą ozdobić każdą rabatę. Odpowiednie zaprawienie wyselekcjonowanych cebul, a także ich zabezpieczenie gwarantuje udaną uprawę. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najpopularniejsze gatunki roślin wieloletnich, w zależności od ich zastosowania i aranżacji ogrodu. Być może stworzysz z nich swój wymarzony ogród.

Tulipany – ogród w holenderskim stylu

Ogród w stylu holenderskim jest niezwykle uporządkowany, ale nie brakuje w nim również naturalistycznych nasadzeń. Nie może w nim zabraknąć cisów, bukszpanów, ale również kocimiętki, czy irysów. Podstawą są tutaj rośliny cebulowe, z których można stworzyć barwne rabaty. Oczywiście można wybrać symbol Holandii, czyli tulipany. Doskonałej jakości, wyselekcjonowane cebule kwiatowe można nabyć w sklepie internetowym i przystąpić od razu do sadzenia tulipanów, które to wszak przypada na jesień. Ziemia powinna być żyzna i lekko wilgotna o obojętnym odczynie. Tulipany najlepiej sadzić w koszyczkach, które chronią cebule przed szkodnikami. Cebule zimują w gruncie, a już w kwietniu można cieszyć się pierwszymi kwiatami wczesnych odmian. Z wykopaniem cebul należy poczekać do zeschnięcia liści. Dzięki temu zbiorą one potrzebne składniki odżywcze.

Czosnki ozdobne – zwalczają szkodniki w warzywnikach, doskonałe do rustykalnych ogrodów

Ciekawym wyborem do ogrodu mogą być również czosnki ozdobne. To rośliny cebulowe, które są niezwykle dekoracyjne, a jednocześnie użyteczne. Zwalczają bowiem niektóre szkodniki. Dlatego są często wybierane do wiejskich, rustykalnych ogrodów, gdzie tworzy się warzywniki. Występuje w wielu ciekawych odmianach i najczęściej białej lub fioletowej barwie. Jego kwiaty przypominają barwne dmuchawce. Czosnki preferują słoneczne stanowiska, a także umiarkowanie wilgotne gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Niektóre odmiany czosnków osiągają nawet 150 cm, a ich kwiatostany są niezwykle okazałe. Świetnie komponują się na tle innych roślin cebulowych, a także w towarzystwie bylin wieloletnich, które świetnie nadają się zarówno do rustykalnych, jak i naturalistycznych ogrodów.

Byliny wieloletnie do klasycznego ogrodu

Zaletą sadzenia bylin w ogrodzie są ich niewielkie wymagania, co do pielęgnacji. Dlatego są to idealne rośliny dla początkujących ogrodników. Wiele z nich jest ekspansywnych i bardzo dobrze radzi sobie nawet w trudniejszych warunkach. Do naturalistycznych nasadzeń warto wybierać barwinka pospolitego, który doskonale radzi sobie nawet na zacienionym stanowisku. Zachwyca swoimi długimi zielonymi liśćmi i niebieskimi, kwiatami, składającymi się z pięciu płatków. Jedyne czego nie toleruje to zastój wody. Może się rozwijać w glebie od lekko zasadowej do lekko kwaśnej. Trzeba oczywiście pamiętać, że jest rośliną trującą, dlatego należy unikać jego uprawy, w sytuacji, gdy posiada się małe dzieci lub zwierzęta. Z wieloletnich bylin warto postawić również na trawy ozdobne. Świetnie może sprawdzić się kostrzewa popielata czy rozplenica japońska które są niskie, jednak bardzo dekoracyjne. Jeśli chce się postawić na wysokie gatunki można wybrać miskanty, które jednak są nieco bardziej wymagające w uprawie. Trzeba bowiem przycinać je na wiosnę do wysokości ok. 10 cm. Nie można w ich przypadku przesadzać również z nawożeniem. Poza tym są mało wymagające i dobrze ukorzenione miskanty trzeba podlewać jedynie w okresie przedłużających się susz.

Ogród w stylu prowansalskim, czyli powojniki, róże pnące i lawenda

Wiele osób do swoich ogrodów wybiera również powojniki i róże pnące, które świetnie sprawdzają się na pergolach. Takie rośliny mogą uzupełnić ogród w prowansalskim stylu, gdzie stawia się na kolorystykę różu i fioletu. Oczywiście nie może w nim również zabraknąć lawendy, która zresztą popularna jest również w innych aranżacjach, podobnie jak wrzosy. Trzeba tutaj pamiętać o wybraniu dobrze zdrenowanego podłoża, a także słonecznego stanowiska.
Wieloletnie rośliny ogrodowe są najlepszym wyborem, jeśli nie chcesz co rok zastanawiać się nad aranżacją ogrodu i wyborem odpowiednich sadzonek. Niektóre z nich świetnie nadają się także do uprawy doniczkowej, dlatego jeśli do dyspozycji masz taras lub balkon, to możesz stworzyć jednolitą aranżację będącą niejako przedłużeniem ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij