Top 5 porad dla osób z problemami krążenia

Top 5 porad dla osób z problemami krążenia

Problemy z krążeniem mogą objawić się w każdym wieku i mieć różne przyczyny. Najlepiej oczywiście udać się do lekarza, by je ustalić. Może być to niedokrwistość, czy nawet choroba serca, dlatego nie należy tego lekceważyć. Jednak w przeważającej większości zimne stopy czy dłonie, to po prostu choroba reumatoidalna. Z takimi przypadłościami można sobie radzić. Również przy poważniejszych chorobach warto wdrożyć odpowiednie postępowanie, które poprawi ukrwienie i spowoduje lepszą pracę całego układu. Bardzo ważny jest tu z pewnością zdrowy sen i zadbanie o dobór odpowiedniej pościeli.

Wybierz odpowiednią i wygodną pościel

Wygodna pościel, zapewniająca ciepło to podstawa przy problemach krążenia. Najlepiej utrzymuje je bawełna. Dlatego pościel bawełniana perkalowa może być odpowiednim wyborem. Oczywiście poza poszwami trzeba wybrać przede wszystkim odpowiednie kołdry i poduszki. Czasem problemy z krążeniem mogą być również związane ze stresem. Wybór kołder z nićmi neutralizującymi ładunki elektryczne pomaga w tym, aby sen był rzeczywistym odprężeniem. Można również wybrać kołdry z naturalnym wypełnieniem np. wielbłądzim, czy z alpaki, które są hipoalergiczne, a przy tym zapewniają odpowiedni poziom ciepła. Pościel satynowa raczej nie jest tu polecana ze względu na swoją śliską i dość zimną strukturę.

Zażywaj gorących kąpieli

Aby poprawić krążenie można robić wiele rzeczy, a pomocne są również gorące kąpiele, o ile nie mamy do czynienia z obrzękami limfatycznymi, gdyż wtedy są one zakazane. Jednak w sytuacji, gdy problemy z krążeniem objawiają się jedynie bólami reumatycznymi czy też uczuciem zimnych stóp czy dłoni, gorąca kąpiel może jak najbardziej pomóc wygrzać ciało i poprawić krążenie, zwłaszcza, jeśli po niej od razu pójdziesz do łóżka i przykryjesz się ciepłą pościelą.

Pamiętaj o codziennej dawce ruchu

Najprostszym sposobem na poprawę krążenia jest ruch. Często to siedzący tryb życia wpływa na problemy z krążeniem. Dlatego najlepiej zakupić sobie rower elektryczny, będącym wyborem dla tych, którzy z tego pojazdu korzystali dawno temu i zwyczajnie nie mają kondycji. Wspomaganie może pomóc pokonać wzniesienia, jednak mięśnie cały czas będą pracować, a w związku z tym krew będzie płynąć szybciej, co wpłynie również na lepsze samopoczucie. Zamiast roweru można wybrać również nordic walking, gdyż samo spacerowanie z kijkami, angażujące mięśnie również może pomóc. Kolejnym wyborem może być basen. Woda doskonale działa na krążenie, a woda i ruch tym bardziej. To bezpieczne propozycje właściwie dla każdego. Oczywiście przy większych schorzeniach intensywność aktywności fizycznej trzeba skonsultować z lekarzem.

Skorzystaj z masaży

Jeśli na ciele pojawiły się obrzęki, to pomóc mogą masaże limfatyczne. Oczywiście muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów i rehabilitantów, gdyż pobyt w SPA w tym przypadku nie pomoże. Oczywiście jeśli problemy z krążeniem wynikają ze stresu, to można skorzystać i z tej formy, gdyż każdy masaż powoduje, że ciało się rozgrzewa, czyli krążenie się poprawia.

Zadbaj o swoją dietę

Niewątpliwie przy problemach z krążeniem istotne znaczenie ma zmiana diety. Nie można spożywać nasyconych kwasów tłuszczowych i zamienić je na wielonienasycone, zawarte choćby w rybach morskich czy olejach tłoczonych na zimno. Kwasy omega-3 zawarte w morskich rybach działają bowiem zbawiennie na układ krwionośny, przede wszystkim obniżają poziom złego cholesterolu. Trzeba również spożywać produkty bogate w witaminy A, C i E. Beta-karoten chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem, zatem polecany jest osobom ze skłonnościami do żylaków. Z kolei kwas foliowy zawarty w zielonych warzywach, jak choćby sałata, szpinak czy nać pietruszki, zapobiega miażdżycy. Z kolei witamina C reguluje ciśnienie krwi. Dlatego osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny spożywać około 700 g owoców i warzyw dziennie. Warto ograniczyć spożycie soli, która wpływa na ciśnienie. Ponadto w diecie powinny znaleźć się również cebula i czosnek, gdyż mają działanie antyzakrzepowe.
Powyższe wskazówki niewątpliwie mogą pomóc w problemach krążenia. Warto korzystać ze wszystkich dostępnych metod i pamiętać o znaczeniu wygodnego miejsca do snu, czyli odpowiedniego materaca i przytulnej pościeli.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij