Opony letnie do samochodów osobowych. Gdzie kupować i na co zwracać uwagę?
Zima za pasem. To dobry czas, by rozejrzeć się za letnimi oponami – poza sezonem możesz liczyć na korzystniejsze ceny. Przeczytaj nasz miniporadnik zakupowy dla zmotoryzowanych!
- Kluczowe jest dopasowanie obręczy do rozmiaru felg oraz homologowanych przez producenta pojazdu wariantów.
- O jakości letnich opon świadczą m.in. głębokość bieżnika, mieszanka ogumienia czy indeksy prędkości i nośności.
- To temperatura powietrza w największym stopniu decyduje o tym, kiedy zmienić opony na letnie albo zimowe.
Jak rozpoznać opony letnie? Powstają z twardszej mieszanki, w porównaniu do opon zimowych mają mniej lamelek na tzw. kostkach i szerszy, podłużny, nieco płytszy bieżnik. Budowa ogumienia ma zapewnić maksymalną przyczepność zarówno w upały, jak i na mokrej nawierzchni po deszczu. Choć w Polsce mandat za opony letnie zimą Ci nie grozi, to e względów bezpieczeństwa lepiej dokonać zmiany. Za wartość graniczną najczęściej wskazuje się temperaturę ok. 7 °C w ciągu dnia.
Właściwy rozmiar opony i parametry techniczne mają kluczowe znaczenie dla optymalnych osiągów
Oznaczenie rozmiaru ogumienia zalecanego przez producenta samochodu znajdziesz m.in. w instrukcji obsługi pojazdu, przy drzwiach kierowcy, w schowku czy na klapce wlewu paliwa. Każda opona ma też stosowne, rozbudowane oznaczenie na ściance. Co odzwierciedlają ciągi liczb i liter? Przykładowo opony letnie 205/55R16 mają:
- 205 mm szerokości;
- profil 55, czyli wysokość ściany bocznej równą 55% szerokości (w tym przypadku to 112,75 mm);
- R – litera oznaczająca rodzaj wewnętrznej budowy, tj. radialną (D oznacza diagonalną);
- 16 cali średnicy, czyli przeznaczenie na 16-calowe felgi.
Literowy indeks prędkości wskazuje na graniczną wartość szybkości przy maksymalnym załadowaniu samochodu, a liczbowy indeks nośności informuje o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu. Na etykietach znajdziesz również informacje o:
- skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni;
- efektywności energetycznej (niskie opory toczenia przekładają się na mniejsze zużycie paliwa);
- generowanym hałasie w trakcie jazdy.
Jakie najlepsze opony letnie wybrać? Stan, jakość ogumienia i wskazania bieżnika
Jeżeli interesują Cię używane sztuki, zwróć szczególną uwagę na wiek i bieżnik. Eksperci podkreślają, że 10 lat od momentu produkcji to maksimum. Procesy starzenia mieszanki są nieubłagane. Nowe sztuki, zamówione w sklepie motoryzacyjnym blisko współpracującym z producentami, zapewnią większe bezpieczeństwo jazdy. To, ile wytrzymują opony letnie, zależy m.in. od:
- ciśnienia powietrza w obręczach;
- stanu i rodzaju nawierzchni;
- intensywności i stylu jazdy kierowcy;
- obciążenia samochodu;
- geometrii kół.
Minimalna dopuszczalna przepisami głębokość bieżnika to 1,6 mm, ale podczas kontroli policjant zwróci uwagę na wskaźnik TWI (ang. Treadwear Indicator). Jego przekroczenie oznacza, że opona nie nadaje się już do dalszej jazdy. Jaki bieżnik mają nowe opony letnie? Zwykle ok. 8–9 mm, a TWI znajduje się na poziomie 3–4 mm.
Wiele sklepów tworzy rankingi opon letnich, na podstawie testów (np. ADAC) czy wyborów Klientów. Na intercars.pl możesz filtrować wyświetlane modele opon według klas – ekonomicznej, średniej i premium. Dzięki temu łatwo i szybko znajdziesz optymalne ogumienie do swojego samochodu w akceptowalnej cenie! Potrzebujesz kompletu na 16-calowe koła? Zobacz dostępne opony letnie 16, porównaj oferowane produkty i złóż zamówienie!