kanalizacja

Metody profilaktyczne i chemiczne usuwania odorów z sieci kanalizacyjnej. Wszystko co powinieneś wiedzieć

Kanalizacja zapewnia wygodę użytkowania, ale i swoiste bezpieczeństwo dla mieszkańców. Jednak jej eksploatowanie może wiązać się z pewnym ryzykiem, a dokładnie mogą pojawić się odory, które najczęściej występują w trakcie transportowania nieczystości. Trzeba też wiedzieć, że ten problem wynika z atmosfery beztlenowej, która tworzy się w kanalizacji. Na szczęście dostępne są technologie, które pozwalają go usunąć.

Co zrobić z pojawiającymi się odorami wydobywającymi się z sieci kanalizacyjnej?

ściekOdory mogą pojawić się nawet podczas pracy dobrze prosperującej pompowni ścieków. W trakcie transportu nieczystości do oczyszczalni dochodzi do różnych zjawisk chemicznych, które odbywają się w atmosferze beztlenowej, co z kolei przekłada się na to, że uciążliwość zapachów może być naprawdę duża. Wielu mieszkańców zgłasza ten problem w urzędzie miasta czy gminy, bo trzeba wiedzieć, że nie występuje on tylko na wsiach. Urzędnicy nie zawsze mają narzędzia, którymi mogą się posługiwać, wszak przepisy dotyczące pozbywania się odorowości nie są ujednolicone.

Jak zapobiegać uciążliwym zapachom?

Aby móc zapobiegać nieprzyjemnym zapachom, należy zastosować odpowiednie środki. Okresowe płukanie jest tylko jednym z działań prewencyjnych, które notabene nie zawsze przynosi optymalne skutki. Wydaje się więc konieczne zastosowanie właściwych obliczeń, dzięki którym można poznać, jaka ilość ścieków przepływa przez instalację i jak procentowo przedstawia się zawartość siarkowodoru w ściekach. Aby zapobiegać zagniwaniu ścieków, można zastosować dwie metody i tutaj należy wiedzieć, że jak pokazują badania obie są tak samo efektywne i przynoszą takie same skutki. Można powiedzieć, że dzięki nim wartość siarkowodoru niejednokrotnie zmalała do zera bądź przynajmniej 10-krotnie, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Zatem zarówno wtłaczanie do sieci kanalizacyjnej sprężonego powietrza, jak i zastosowanie chemii technologicznej pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Jak zapobiegać odorom w sieci kanalizacyjnej?

Na szczęście jest wiele metod i działań prewencyjnych, dzięki którym można zapobiegać uciążliwości zapachowej ścieków. Dobór właściwej metody pozwala nawet w 100% na jej pozbycie się. Profilaktycznie można czyścić obiekty takie jak przepompownie, przewody, a nawet studnie, jednak ich czyszczenie musi być okresowe. Budowa instalacji dozowania substancji chemicznych także likwiduje ten problem, podobnie jak urządzenia do dezodoryzacji. Jeżeli sieć kanalizacyjna dopiero będzie budowana, to bardzo ważne jest ulokowanie w odpowiednim miejscu pompowni ścieków, a także studni rozprężonej, przy zachowaniu właściwej odległości od zabudowy.

Siarkowodór wydobywający się z kanalizacji jest niezwykle nieprzyjemnym odorem, który może dodatkowo uprzykrzać życie mieszkańcom. Jego duże stężenie może być nawet zagrożeniem zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij