Jaką wybrać tarcze do darta Tarcza elektroniczna czy sizalowa - poznaj najważniejsze różnice!

Jaką wybrać tarcze do darta? Tarcza elektroniczna czy sizalowa – poznaj najważniejsze różnice!

Dart to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Wiele osób po pierwszym kontakcie z tą dyscypliną łapie bakcyla i stara się mocniej zainteresować rzucaniem do tarczy. Początek jest łatwy, tym bardziej, żeby zacząć grać w darta wystarczą nam tarcza oraz lotki.

Odmiany darta

Trzeba zacząć od podstaw, czyli od tego, jakie odmiany darta mamy do wyboru. Dyscyplina dzieli się na steel darta oraz soft darta. Mamy też różne tarcze do darta. Steel, czyli z angielskiego stal, odnosi się do gry na tarczach sizalowych lotkami ze stalowym grotem. Soft to odmiana darta, w której rzucamy do tarcz elektronicznych lotkami z plastikowymi grotami. Dlatego też tarcze do darta dzielimy na sizalowe oraz elektroniczne.

Tarcze elektroniczne – soft dart

Tarcze elektroniczne zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Wiadomo jednak, że te najtańsze są wątpliwej jakości. Żeby być spokojnym o naszą tarczę do soft darta trzeba zainwestować trochę więcej. W barach można spotkać całe automaty dedykowane do rzucania lotkami z plastikowymi grotami.

Trzeba pamiętać, że do tych tarcz dedykowane są lotki z dokręcanymi plastikowymi końcówkami. Co ciekawe do tych lotek można także dokręcić groty metalowe i rzucać nimi do tarcz sizalowych w steel darta.

Tarcze sizalowe – steel dart

Tarcze do steel darta również zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Przy wyborze takiej tarczy trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Podstawowymi są jakość włókien sizalowych wykorzystanych do produkcji tarczy oraz grubość pająka, czyli metalowych prętów rozgraniczających poszczególne pola na tarczy. Im cieńszy pająk, tym lepiej. Mniejsza powierzchnia linii rozgraniczających pola wpływa na mniejszą liczbę lotek odbitych od tarczy. Pamiętajmy, że w steel darcie liczą się tylko lotki, których grot wbity jest w powierzchnię tarczy.

Do tarcz sizalowych wykorzystuje się lotki z metalowymi grotami. Istnieją wyjątki, gdzie do takich tarcz produkowane są np. groty karbonowe, jednak w absolutnej większości na tarczach sizalowych gra się lotkami z grotami stalowymi.

Jaką tarczę wybrać?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jaką tarczę do darta wybrać trzeba rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze hałas. Tarcze sizalowe są o wiele bardziej ciche. Wbijająca się lotka w sizal nie wydaje tak głośnego dźwięku jak lotka z plastikowym grotem wchodząca w tarczę elektroniczną.

Po drugie należy zastanowić się nad otoczeniem, w którym będziemy rzucali do tarczy. Lotki z grotami stalowymi są bardziej inwazyjne – potrafią uszkodzić powierzchnię ściany oraz podłogi. Da się temu jednak zaradzić. Wokół tarcz sizalowych montuje się dedykowane ringi ochronne, a na podłodze można ułożyć specjalne maty, które jednocześnie wyznaczają nam linię rzutu.

W soft darcie nie ma problemu z ostrymi grotami, jednak w tym przypadku lotki zdecydowanie częściej odbijają się od powierzchni tarczy i lądują na podłodze. Tutaj też występuje potencjalne zagrożenie uszkodzeniem powierzchni podłogi. Również w tym przypadku sprawdzić się mogą dedykowane maty darterskie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij