Jak zmniejszyć rachunki za prąd, a jednocześnie nie siedzieć przy świecach

Jak zmniejszyć rachunki za prąd, a jednocześnie nie siedzieć przy świecach

Jeśli z trwogą oczekujesz na kolejny rachunek za prąd, to znaczy, że popełniasz błędy, które sprawiają, że wydatkowanej energii jest więcej niż być powinno. Nie chodzi tu oczywiście o wyłączanie wszystkich urządzeń elektrycznych z prądu, czy codzienne urządzanie godziny dla Ziemi, choć warto rzeczywiście o tym pomyśleć, ale przede wszystkim o racjonalne wykorzystanie prądu. Już teraz zdradzimy, że zamiana świetlówek halogenowych na żarówki ledowe dopasowane do określonych opraw oświetleniowych będzie pierwszym krokiem.

Zastanów się nad tym, w których miejscach zamontować żarówki led

Stosowanie żarówek led dopasowanych do opraw oświetleniowych to niewątpliwie podstawa. Dlatego jeśli w twoim domu królują jeszcze świetlówki, musisz zastanowić się w których miejscach lepszym rozwiązaniem będą ledy. W sytuacji, gdy w jakimś miejscu włączasz światło przynajmniej na kilka godzin żarówka led dopasowana do oprawy oświetleniowej będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlatego w strefie roboczej do lampki biurkowej, koniecznie musisz zastosować żarówkę led. Czasem możesz nie być zadowolony z ilości światła nawet mimo zastosowania żarówki o odpowiedniej mocy, a powodem tego mogą być niewłaściwe oprawy oświetleniowe LED. Powinna ona zapewniać albo światło punktowe, skupione na określonym miejscu albo odpowiednio rozproszone. W przypadku strefy roboczej wcale nie jest to oczywiste, gdyż wszystko zależy od charakteru pracy. Jeśli wykonujesz ręcznie projekty, to z pewnością musisz unikać w pracy dodatkowego cienia. Żarówki led z pewnością będą dobrym rozwiązaniem do kuchni, a także łazienki.

Zastosuj taśmy led w sypialni dziecka i ciesz się niskimi rachunkami

Dzieci boją się często ciemności, dlatego rodzice muszą pozostawiać włączone lampki w ich pokojach. Czasem wystarczą fluorescencyjne ozdoby, co niewątpliwie stanowi największą oszczędność prądu. Kiedy jednak dla dziecka to za mało, najlepiej wybrać taśmy led, zasilane prądem 12 V. Oczywiście przed nasze gniazdka płynie prąd o mocy 230 V, dlatego potrzebne jest zastosowanie zasilacza, dzięki któremu nie płynie on do diod led bezpośrednio z gniazdka. Diody niskonapięciowe to doskonałe rozwiązanie, które sprawia, że pobór prądu wzrasta nieznacznie, zatem nawet, kiedy taśmy led są włączone przez całą noc, to rachunki za prąd nie zwiększają się zbytnio, a jeśli zadba się o wyłączenie tego, co niepotrzebne mogą nie wzrosnąć wcale.

Dekoracyjne świeczki led w zupełności wystarczą, gdy oglądasz telewizję

Nasz kolejny sposób na zmniejszenie rachunków to ograniczenie jednoczesnego użytkowania głównego źródła światła i telewizora. Oczywiście oglądanie po ciemku nie każdemu odpowiada, dlatego można wybrać punktowe oświetlenie, niekoniecznie takie zasilane z gniazdka, a np. zasilane bateryjnie, np. dekoracyjne świeczki led. Oczywiście wybranie punktowego oświetlenia już jest pewną oszczędnością, wszak w przypadku opraw oświetleniowych w lampach stojących czy kinkietach stosuje się żarówki led o mniejszej mocy niż w tych pełniących rolę głównego źródła światła.

W jaki sposób można jeszcze zmniejszyć rachunki za prąd?

Stosowanie oświetlenia ledowego i niskonapięciowego, a także zasilanego bateryjnie to nie jedyne sposoby na oszczędzanie. Mniejsze wydatkowanie prądu powoduje również wyłączanie sprzętów wtedy, kiedy idziemy spać. Jedno urządzenie pozostawione w trybie czuwania to jeszcze nieznaczny pobór prądu, jednak jeśli jest ich kilka lub kilkanaście to jest to oszczędność nawet kilkudziesięciu złotych, a w ujęciu rocznym uzbiera się już niezła suma. Bardzo ważne jest również korzystanie z urządzeń, które posiadają wysoką klasę energooszczędności, w przypadku tych, które użytkowane są stale i właściwie nieodłączane z zasilania, jak lodówka i zamrażarka, a także tych, które użytkowane są przez dłuższy czas jak np. pralka. Zainwestowanie w klasę A+++ jest nieco większym wydatkiem, jednak w przypadku tych sprzętów szybko zwróci się nam on w niższych rachunkach.
Nie trzeba siedzieć przy świecach i wracać do ery sprzed elektryczności, aby zaoszczędzić na rachunkach. Zastosowanie sprawdzonych rozwiązań pozwoli zawęzić nieco obowiązkowe, comiesięczne wydatki, a tym samym zyskać dodatkowe pieniądze na realizację swoich planów i marzeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij