Jak szybko i skutecznie przeprowadzić termomodernizację firmy?

W ostatnim czasie inwestycje termomodernizacyjne zaczęły być coraz bardziej popularne. Związane jest to również z restrykcjami dotyczącymi emisji spalin i dążenia do ich redukcji w ramach rezolucji parlamentu europejskiego dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych na rok 2030 oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Wiele firm zatem decyduje się na termomodernizację. Jak wykonać ją szybko i skutecznie przeprowadzić? Co ma najistotniejsze znaczenie – tego dowiecie się z naszego poradnika.

Po pierwsze: ocieplenie ścian i stropów w szybki i profesjonalny sposób

Na pewno elementem termomodernizacji starych, wysłużonych budynków firmowych może być ich ocieplenie lub docieplenie. Standardowo używa się styropianu lub wełny mineralnej. W przypadku ocieplania dachów i stropów można wykorzystać również piankę poliuretanową, która zapewnia nie tylko szybkie wykonanie ocieplenia, ale również niezwykle szczelne. Zwłaszcza w przypadku ocieplenia wełną trzeba dbać, by nie powstały mostki termiczne. Czasem konieczne jest dołożenie drugiej warstwy ocieplenia poddasza, co pozwala poprawić izolacyjność o kilkadziesiąt procent. Materiały budowlane mogą być dostarczane przez podnośnik teleskopowy. W ten sposób również przyspiesza się tempo prac. Dotyczy to również wymiany pokrycia dachowego, które nieraz również jest konieczne. Warszawa jest miastem, gdzie można zakupić, jak i wynająć taki sprzęt, wystarczy przejrzeć ofertę na stronie bozer.pl i przekonać się, że wybór jest ogromny, zatem można wybrać sprzęt dostosowany zarówno do ciężaru materiału, o odpowiednim udźwigu, jak i również gwarantujący podnoszenie na odpowiednią wysokość.

Po drugie: wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne

Skuteczna termomodernizacja to rzecz jasna również wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Możliwości jest wiele. Maty grzewcze zasilane panelami fotowoltaicznymi to jedna z opcji. Ciekawą jest także wybór pompy ciepła, która energię czerpie z ziemi, wody lub powietrza. To najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynku w połączeniu z własną elektrownią, czyli fotowoltaiką. Tutaj warto sprawdzić czy oferowane są korzystne pożyczki czy też dofinansowania dla firm. Obecnie program termomodernizacji skierowany jest głównie do inwestorów prywatnych. Jednak w ramach Energia Plus można uzyskać pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych na fotowoltaikę. Konieczne jest wykonanie audytu efektywności energetycznej. Pewną zmianą będzie już zrezygnowanie z pieców węglowych na rzecz kondensacyjnych zasilanych biomasą lub gazem. Stosując nowoczesne rozwiązania można zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Po trzecie: wymiana stolarki okiennej dla ograniczenia mostków termicznych

Bardzo stare budynki nie raz wyposażone są w drewniane i nieszczelne okna. Ciągle takich nie brakuje. Zatem jeśli budynek firmy wyposażony jest w stare i nieszczelne okna lub chce się zwiększyć szczelność tych nowszej generacji, to warto zdecydować się na wymianę stolarki okiennej. W ten sposób można zniwelować mostki termiczne, a więc ilość ciepła, które ucieka na zewnątrz. Choć jest na to jeszcze jeden znacznie skuteczniejszy sposób.

Po czwarte: wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i odpowiednich, wykwalifikowanych monterów

Na pewno instalacja wentylacji mechanicznej zamiast tradycyjnej wymaga dobrego projektu. Możliwe jest oczywiście przekształcenie starej instalacji grawitacyjnej w tę z odzyskiem ciepła. Tu oczywiście muszą być zlikwidowane kominy – zaślepione stare kanały wentylacyjne. Nowe mogą być poprowadzone w pionie i zabudowane płytami karton-gipsowymi. Oczywiście trzeba postawić na odpowiedni projekt, który zakłada wybór najbardziej efektywnej centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, która gwarantuje odzysk na najwyższym poziomie, czyli w granicach od 80 do 90%. Choć instalacja wentylacji mechanicznej i wchodzące w jej skład elementy do tanich nie należą, to jednak eksploatacja zapewnia duże oszczędności na ogrzewaniu.

Skuteczne i szybkie przeprowadzenie termomodernizacji wymaga pozyskania odpowiedniego finansowania, a także zaangażowania wykwalifikowanych projektantów poszczególnych systemów i monterów. Niezbędny jest również sprzęt bez którego prace nie mogłyby posuwać się w szybkim tempie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij