cięcie sklejki

Jak odnowić stare meble w 5 krokach?

Chyba nikogo nie dziwi stwierdzenie, że wydajemy za dużo, bo kupujemy za dużo. Jakby tego było mało często zakupy są nieprzemyślane. Można wręcz odnieść wrażenie, że zamiast naprawiać po prostu wyrzucamy rzeczy i znowu kupujemy nowe. Ale nie tędy droga. W końcu w myśl filozofii no waste warto zdecydować się na naprawę. Tak jest na pewno w przypadku mebli. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak w 5 krokach odnowić stare meble. Gwarantujemy, że efekt przewyższy Wasze oczekiwania!

Krok 1: oczyszczenie ma znaczenie

Stare meble często są zakurzone, zwłaszcza jeżeli wyciągacie je ze strychu lub piwnicy. Zatem najpierw należy przystąpić do gruntownego czyszczenia. Pamiętajcie, że jeżeli Wasze meble wykonane są z drewna, to nie można ich zbyt intensywnie moczyć, bo drewno zacznie butwieć. Najlepiej posłużyć się wilgotną, ale nie mokrą szmatką z odrobiną płynu. Może być to nawet płyn do mycia naczyń. Chodzi o to, aby pozbyć się grubej warstwy kurzu. Potem możecie już użyć środka antystatycznego do mebli drewnianych, który dodatkowo nada im lekki połysk. Teraz możecie już przyjrzeć się czy na meblach nie ma żadnych odprysków, skaz, czy też rys. I tak przechodzimy do kolejnego kroku.

Krok 2: szlifowanie mebli papierem ściernym do drewna

Na wszelkie nierówności, skazy i rysy pomoże papier ścierny. Oczywiście trzeba dobrać odpowiednią gramaturę. Jak wiadomo są różne rodzaje drewna. Meble mogą być wykonane z drewna litego, ale i sklejki, dlatego stopień ścieralności ma duże znaczenie, aby nie zetrzeć zbyt dużej warstwy. Tutaj postępujemy krok po kroku. Musimy najpierw zabezpieczyć podłogę. Możemy tutaj użyć po prostu dużych worków. Dzięki temu opiłki będą spadać na nie i ograniczy się sprzątanie po skończonej pracy. Ponadto można zadbać o ochronę dróg oddechowych ponieważ opiłki drewna mogą dostać się do nosa, ale i oczu. Zatem możecie pracę tę wykonywać w okularach, ale i maseczce roboczej. Meble szlifujemy od góry do dołu, przesuwając papier ścierny wzdłuż słoi. Gdy meble są już zmatowione możemy przykleić na nie sklejkę, ale najpierw musimy wykonać cięcie sklejki.

Czytaj:  Jak zaaranżować ogródek i stworzyć strefę upraw, gdy macie dzieci i psie-dzieci?

Krok 3: cięcie sklejki

Odnawiając meble wiele etapów można wykonać samodzielne. Jednak czasami warto skorzystać z małej pomocy specjalistów. Dzięki temu efekt wizualny będzie lepszy, zaś nas nie czeka tak duży nakład pracy. Niewątpliwie cięcie sklejki jest idealnym tego przykładem. Specjaliści dysponują odpowiednimi urządzeniami i wykonają pracę naprawdę szybko. Laserowe cięcie sklejki pozwoli także wykonać cięcie płyt multipleks, ale i fornirów. Sprawdzi się również do przygotowania dekoracji z korka, które mogą posłużyć jako nóżki mebli. Laser do cięcia pozwala także na wykonanie zdobień. Warto zwrócić uwagę, że jego precyzja jest niezwykle duża i sięga aż do dziesiątych części milimetra.

Krok 4: montaż sklejki lub okleiny meblowe samoprzylepne

Jeśli zdecydowaliście się na cięcie sklejki, to po uzyskaniu odpowiednich elementów, możecie przystąpić do jej przyklejenia. Tu potrzebny będzie odpowiedni klej do drewna. Należy przy tym nakładać nie za grubą warstwę, aby klej nie wypływał bokami. Jednocześnie pamiętajcie, że jeżeli nieco zbrudzicie drewno, od razu powinniście je wytrzeć, gdyż zaschnięty klej powoduje nieestetyczne wybrzuszenia i ponownie czeka Was szlifowanie. Aby zaoszczędzić sobie brudnej pracy można wybrać także okleiny meblowe samoprzylepne i tutaj wybór jest ogromny. Możecie zdecydować się na rysunek drewna, powierzchnię imitującą marmur, kamień czy też gładkie powierzchnie w danym kolorze. A jeżeli lubicie hi-tech, postawcie na metaliczne odcienie. Przy klejeniu okleiny musicie pamiętać o precyzji, aby nie powstały pęcherzyki powietrza. Przed je przyklejeniem, podobnie jak w przypadku sklejki, powierzchnię mebla należy zmatowić papierem ściernym.

Krok 5: dodatki, które urozmaicają design mebla

Na pewno w starych meblach możecie wymienić uchwyty albo je odnowić. W przypadku tych miedzianych wystarczy odpowiedni środek do metalu, aby podarować im „drugie życie”. Jeśli w meblu są uchwyty z tworzywa sztucznego, które są pęknięte, to możecie oczywiście je zespawać, ale jeśli nie posiadacie spawarki do plastiku, to nowe linearne uchwyty albo gałki mogą zupełnie odmienić wygląd mebla.

Czytaj:  Rośliny najbardziej wytrzymałe na skrajne i zmienne warunki pogodowe. Co wybrać do ogrodu?

Warto odnowić stare meble, tym bardziej że efekt będzie naprawdę dobry. Wasze meble staną się nietuzinkowe i niepospolite, a koszty takiej inwestycji są nieduże.

 

Marcin Wesołowski

Marcin Wesołowski

Reporter z 7-letnim doświadczeniem, absolwent dziennikarstwa, specjalizuje się w tematach biznesowych oraz społecznych, dostarczając rzetelne informacje o lokalnych przedsięwzięciach. Prywatnie miłośnik rowerowych wypraw i nowinek technologicznych.

Artykuły: 102

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *