Grzejnik elektryczny łazienkowy – kiedy wybrać takie rozwiązanie?

Grzejnik elektryczny łazienkowy może stanowić samodzielne urządzenie grzewcze, jednak często pełni również funkcję dogrzewającą dla centralnego ogrzewania z miejskiego cieplika, kotła gazowego, olejowego czy na paliwa stałe.

Czym jest elektryczny grzejnik łazienkowy?

W odróżnieniu od klasycznych, grzejnik elektryczny łazienkowy nie jest wymiennikiem ogrzewającym pomieszczenie za pomocą znajdującej się w nim ciepłej wody dostarczanej przez instalację grzewczą. Grzejnik elektryczny przetwarza prąd na ciepło i w ten sposób ogrzewa wnętrze, w którym się znajduje. Ten rodzaj grzejnika wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Dostępne w handlu urządzenia wyposażone są w krótki przewód zakończony wtyczką, który po prostu wpina się do zwykłego gniazdka elektrycznego.

Niektóre grzejniki wyposażone są w wyłącznik, który pozwala na odłączenie ich od zasilania bez wyjmowania wtyczki, inne modele można odłączyć jedynie wyjmując wtyczkę z gniazdka. Grzejniki elektryczne łazienkowe mają najczęściej postać drabinek, dzięki czemu poza funkcją grzewczą, służą też często jako wieszak na ręczniki (pozwalają na ich szybkie schnięcie). Wybór dostępnych modeli jest bardzo duży – poza klasycznymi, białymi drabinkami, użytkownicy bez problemu znajdą również grzejniki grafitowe, czarne, srebrne czy w wielu innych kolorach.

Grzejnik elektryczny w łazience – kiedy może się przydać?

Grzejniki elektryczne w łazience mogą stanowić część całego systemu grzewczego opartego na prądzie. Takie ogrzewanie jest jednak bardzo drogie, choć obecnie ze względu na coraz szersze stosowanie instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii staje się bardziej opłacalne.

Najczęściej jednak elektryczny grzejnik w łazience wspomaga ogrzewanie centralne lub gazowe. W nowych domach mocuje się go dla wspomagania ogrzewania podłogowego lub w charakterze urządzenia grzewczego poza sezonem. Co to oznacza? Ogrzewanie podłogowe w łazienkach, zwłaszcza dużych, wyposażonych w okno, podczas dużych spadków temperatury na zewnątrz może okazać się niewystarczające jeśli użytkownikowi zależy na uzyskaniu wysokiej temperatury. Wówczas grzejnik elektryczny może działać uzupełniająco dla podstawowego ogrzewania, jakim jest podłogówka.

Taki grzejnik doskonale sprawdza się również w sezonie wiosenno-letnim. Po wyłączeniu centralnego ogrzewania z powodu wyższych temperatur na zewnątrz, podczas chłodniejszych dni w łazience może być niewystarczająco ciepło. Grzejnik elektryczny pozwala wówczas na okresowe ogrzanie tego pomieszczenia, np. podczas kąpieli.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij