Co studiować, aby łatwo znaleźć pracę

Co studiować, aby łatwo znaleźć pracę?

W dzisiejszych czasach rynek pracy jest niezwykle wymagający, przez co znalezienie odpowiedniego zatrudnienia, do tego dobrze płatnego, bywa naprawdę trudne. Coraz częściej przyszli studenci zastanawiają się nad tym, jaki kierunek nauki wybrać, aby móc godnie zarabiać. Wiele mówi się o studiach tak zwanych „przyszłościowych” i takich, po których pracę zawsze się znajdzie. Jak to wygląda naprawdę? Które kierunki studiów dają gwarancję zatrudnienia?

Po których studiach znajdzie się pracę?

Tak naprawdę, po każdych studiach można znaleźć pracę, niezależnie od tego, jaki kierunek i jaką specjalizację się wybrało. Oczywiście nie ma gwarancji co do tego, że zatrudnienie będzie zgodne z wykształceniem, ale i na to można mieć niejako wpływ. Choć wybór kierunku często ma znaczenie – są takie mniej i bardziej prestiżowe, a także takie, po których łatwiej o dobrze płatną pracę – to jednocześnie, jak będzie Twoja przyszłość, zależy tylko od Ciebie. Liczyć się będą oceny, zaangażowanie, dodatkowe zajęcia oraz znajomości. Podobnych punktów można byłoby wymieniać wiele. Od wielu lat mówi się, że ciekawe i przyszłościowe kierunki studiów to np. informatyka (więcej na a.edu.pl), a także inne studia o charakterze technicznym. Warto jednak przyjrzeć się jak wygląda to w rzeczywistości.

Informatyka

Pewną oczywistością jest, że  informatyka znajdzie się na liście, jako od lat jest szczycie wszystkich tworzonych zestawień. Należy przy tym nadmienić, że jest to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ w obrębie tej dziedziny nauki znajduje się bardzo wiele specjalizacji, jak choćby grafika, programowanie gier, projektowanie aplikacji czy systemów informatycznych. Często łączy się także z innymi kierunkami, czego przykładem jest bioinformatyka. Technologia komputerowa wciąż się rozwija, a co za tym idzie, konieczne jest ciągłe uzupełnianie wiedzy, pojawiają się nowe specjalności i nowe zapotrzebowania.

Pielęgniarstwo

Jest to kolejny kierunek, po którym praca jest właściwie gwarantowana na 100%, a to z tego powodu, że w Polsce już od lat mówi się o tym, że pielęgniarek po prostu brakuje. Niestety powód tego jest prosty – słaba praca plus kiepskie warunki zatrudnienia skutecznie zniechęcają do tego tak potrzebnego nam wszystkim zawodu. Sytuacja powoli zaczyna się oczywiście zmieniać, nadal jednak nie jest tak, jak być powinno. Mimo wszystko, jeżeli szuka się kierunku z pewną pracą i czuje się powołanie, pielęgniarstwo może być dobrym wyborem.

Matematyka

Ciekawym i dość pewnym kierunkiem wydaje się matematyka, która, choć jest dziedziną nauki bardzo ogólną, jednocześnie otwiera bardzo wiele dróg do zrobienia kariery. Po tym kierunku można rzecz jasna iść uczyć do szkoły, ale nie tylko. Zdecydowanie absolwenci będą w stanie znaleźć pracę w urzędach statystycznych, ośrodkach badań, firmach consultingowych i doradczych czy nawet w firmach ubezpieczeniowych, gdzie konieczna jest umiejętność wyliczenia ryzyka finansowego. Opcji jest więc wiele.

Filologia

Wbrew temu, co wielu sądzi, po filologii także można znaleźć łatwo pracę, oczywiście wiele będzie zależało od kierunku, jaki się wybierze. Prym wiodą tutaj przede wszystkim filologie obce – znajomość języków zdecydowanie jest na rynku pracy dużym plusem, a co za tym idzie, pracodawcy poszukują osób, które je znają. Najczęściej dotyczy to dużych firm międzynarodowych, które prowadzą swoje interesy także na rynkach zagranicznych.

Automatyka i Robotyka

To kolejny kierunek techniczny, który jest bardzo poszukiwany na rynku pracy. Nie należy on do łatwych, ale specjaliści w tym zakresie także mają zapewnioną pracę. Osoby po tym kierunku mogą zająć się między innymi opracowywaniem i programowaniem maszyn przemysłowych. W przypadku samej Robotyki ofert pracy jest nieco mniej, jeżeli jednak się już na to załapie, satysfakcja oraz odpowiednie finanse będą gwarantowane.

Oczywiście powyższa lista jest tylko pewnym przykładem i nie wyczerpuje całego tematu. Często wśród pewnych kierunków studiów, po których znalezienie pracy nie powinno być problemem, wymienia się jeszcze: inżynierię biomedyczną, zarządzanie, elektronikę telekomunikacyjną, farmację, zarządzenie, a także lotnictwo i kosmonautykę. Rzecz jasna same studia to nie wszystko, będzie się liczyło to, co z nich wyniesiemy i jak je potraktujemy. Studiowanie tylko po to, by mieć papierek, niewiele nam pomoże.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij